Holland: Vene sõjalennukid tegutsesid sõjalaeva lähedal ebaturvaliselt

Hollandi mereväelaev Evertsen.
Hollandi mereväelaev Evertsen. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Yoruk Isik

Vene hävituslennukid tekitasid Mustal merel ebaturvalise olukorra Hollandi mereväe fregati Evertseni lähedal, teatas teisipäeval Hollandi kaitseministeerium.

Vahejuhtum leidis aset 24. juunil, kui fregatt liikus Venemaa poolt okupeeritud Krimmi ranniku juures, teatas ministeerium.

Hollandi fregatt oli osa samast lennukikandja löögirühmast nagu Briti hävitaja HMS Defender, mille poole Vene väed päev varem väidetavalt hoiatuslaske tegid.

Hollandi väitel lendasid Vene hävituslennukid viis tundi Evertsenile ohtlikult lähedal ja madalal, simuleerides rünnakuid sõjalaeva vastu.

Ministeerium tsiteeris Evertseni kapteni sõnu, kes ütles, et Vene sõjaväe selline tegevus on vastutustundetu ja ebaturvaline.

"Hävituslennukid olid relvastatud pommidega ja niinimetatud õhk-maa tüüpi rakettidega. Pärast tunde kestnud hirmutamist leidis aset ka Evertseni elektroonika häirimine," teatas ministeerium.

Hollandi kaitseminister Ank Bijleveld-Schouten nimetas Vene sõjaväe tegevust vastutustundetuks ja ütles, et Holland pöördub sellega seoses Venemaa poole.

"Evertsenil on täielik õigus seal seilata. Sellisele agressiivsele tegevusele, mis tõstab asjatult õnnetuste ohtu, ei ole mitte mingit õigustust," ütles minister.

Moskva ei ole asja veel kommenteerinud.

Päev enne vahejuhtumit teatas Venemaa, et selle patrulllaev tulistas hoiatuslaske Briti hävitaja HMS Defenderi poole ja hävituslennuk viskas laeva teele neli pommi. Suurbritannia eitas seda ja Briti peaminister Boris Johnson kaitses hävitaja võetud marsruuti.

Ukraina ja Ühendriigid alustasid esmaspäeval Mustal merel ühist mereväeõppust, demonstreerimaks lääne koostööd Kiieviga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: