Vene prokuratuur keelas ära uuriva ajakirjanduse portaali Projekt

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Portaali Projekt peatoimetaja Roman Badanin. Autor/allikas: SCANPIX/AP

Vene prokuratuur keelas neljapäeval ära portaali Projekt, mis oli üks viimaseid sõltumatuid uuriva ajakirjanduse väljaandeid Venemaal, ja kuulutas mitu ajakirjanikku välisagendiks.

Peaprokuratuuri avaldusest selgub, et Projekt nimetati ebasoovitavaks organisatsiooniks, sest selle tegevus seab ohtu Vene föderatsiooni põhiseadusliku korra alused ja julgeoleku.

Justiitsministeerium lisas, et Projekti peatoimetaja Roman Badanin ja neli väljaande ajakirjanikku kanti välisagentide nimekirja.

Välisagendiks nimetatud isik või organisatsioon peab avaldama oma rahastusallikad ja varustama väljaanded vastava sildiga, muidu ähvardab teda trahv.

"Ebasoovitavaks organisatsiooniks" nimetamine on mõeldud välisriikide ühendustele ja võimaldab keelata nende tegevuse Venemaal. Sellise organisatsiooni heaks töötavat venelast ähvardab rahatrahv või koguni vangla.

Peaprokuratuuri avalduses nimetatakse Projekti USA organisatsiooniks.

Badanin asutas Projekti pärast õpinguid USA Stanfordi ülikoolis.

Projekt on avaldanud alates 2018. aastast mitmeid kõrgetasemelisi uuringuid Venemaa eliidi kohta, nii mõnelgi juhul ilmneb perekonnaliikmete kasutamine oma vara varjamiseks.

Juuni lõpus otsis politsei läbi peatoimetaja ja kahe ajakirjaniku kodud. Võimud on hakanud ka muul moel sõltumatut ajakirjandust survestama.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: