Soomes leiti võõrkala, mis väidetavalt sööb karvu

Harilik päikeseahven
Harilik päikeseahven Autor/allikas: Cephas/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Soomest leitud võõrliik päikeseahven Eestisse ilmselt ei levi, kuid võib ka siin akvaariumite kaudu loodusesse pääseda.

Kalateadlane Meelis Tambets ütles, et seda päris tõsiselt ei maksa võtta. 

"Kui jalga nina ees hoida, siis võib olla näksab," ütles Tambets.

Tegemist on siiski võõrliigiga. Tambets sõnas, et päikeseahven on tegelikult pärit Ameerikast, kuid on nüüd ka Euroopas levima hakanud. 

Tambetsi sõnul on tegemist sisevee kalaga, kes satub loodusesse koduakvaariumitest. Tema sõnul Soomest liik Eestisse ilmselt ei levi, kuid võib ka siin akvaariumite kaudu loodusesse pääseda. 

Tambets selgitas, et päikeseahven on ahvena kauge sugulane. Ta näeb ahvena moodi välja, on ilus ja kirev.

Tambets ütles, et päikeseahven on Eestis ohtlike kalade nimekirjas. Selles nimekirjas on kalaliigid, kellel on oht Eesti looduses levima hakata ning selle tõttu on nende riiki sissetoomine ja omamine keelatud.

"Looduskaitse filosoofia tänapäeval on see, et võõrliike ei taheta," ütles Tambets.

Tema sõnul oleks päikeseahvena levik looduses halb mitmel põhjusel. Esiteks sööb päikeseahven väikeseid kalu. Teiseks esinevad veekogudes liigid üsna tihedalt ning päikeseahven võib mõne kohaliku kala niši ära võtta. Tambetsi sõnul võivad võõrliigid ökosüsteeme mõjutada ka kaudselt toiduahela kaudu.

Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi professor Kalle Olli ütles, et võõrliike tekib Eestisse juurde igal kuul ning sellele aitavad kaasa ka inimesed.

Olli selgitas, et uus võõrliik tekitab alguses kaose, kuid kümne aastaga loodus kohaneb, olukord rahuneb ning siis on lihtsalt looduses üks liik juures. "Kuigi uute liikide tulemist ei peaks soodustama, peaksid ka inimesed nendega kohanema," sõnab teadlane.

Olli sõnutsi ei aita juba kanda kinnitanud võõrliigi vastu tehtavad kampaaniad liigist lahti saada, pigem tunnevad inimesed end ise seeläbi paremini.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: