Hongkongis Hiina-vastaseid meeleavaldusi korraldanud ühendus lõpetas tegevuse

Hongkongis ilmuva Apple Daily endine peatoimetaja Ryan Law vahistati süüdistatuna välisriigi heaks töötamises 13. augustil.
Hongkongis ilmuva Apple Daily endine peatoimetaja Ryan Law vahistati süüdistatuna välisriigi heaks töötamises 13. augustil. Autor/allikas: Reuters/SCANPIX

Hongkongi Kodanikuõiguste Rinne (CHRF), mis korraldas kaks aastat tagasi enneolematu ulatusega demokraatiameeleavaldusi, teatas nüüd, et taandub Hiina mahasurumispoliitika ees ja läheb laiali.

"Kodanikuühiskond on silmitsi enneolematult ränga proovilepanekuga," nentis Kodanikuõiguste Rinne laialiminekuteates. 

Hiina on asunud Hongkongi omaenda autoritaarse palge järgi ümber kujundama ning viib linnas läbi suurpuhastust kõigist isikutest ja rühmitustest, keda Peking peab ebalojaalseks või mittepatriootlikuks.

Kodanikuõiguste Rindel oli võtmeroll 2019. aastal Hongkongis mitu kuud kestnud demokraatiaprotestidel.

Rühmitus teatas, et Pekingi pidev surve demokraatia toetajatele ning mis tahes protestide ja erimeelsuste sisuline keelamine võttis neilt tuleviku.

Laialiminekuteates öeldakse, et CHRF-i omandusse jäänud 1,6 miljonit Hongkongi dollarit (205 000 USA dollarit) annetatakse teistele rühmitustele.

Hongkongis puhkesid 2019. aastal suurprotestid vastuseks seadusele, mille alusel võis poolautonoomse Hongkongi elanikke autoritaarsele Hiinale välja anda.

Peagi paisus vastuhakk palju suuremate nõudmistega demokraatiaprotestiks, mida võimud pisargaasi ja kummikuulidega püüdsid laiali ajada.

2002. aastal asutatud CHRF edendas vägivallatut vastupanu ja suutis pidevalt tänavatele tuua sadu tuhandeid inimesi. Mõne hinnangu järgi kogunes 7,3 miljoni elanikuga Hongkongis tänavaprotestidele ühekorraga kohati üle miljoni inimese.

Hiina vastus toimuvale oli mitte midagi kuulda võtta ning kujutada meeleavaldajaid välisriikide käsilastena, kes tahavad kodumaad destabiliseerida.

Eelmisel aastal Hongkongile kohaldatud Hiina julgeolekuseadus kriminaliseeris eriarvamused ning enamus demokraatialiikumise juhtidest pandi kas vangi või nad pagesid välismaale.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: