Hiina dissident: Pekingil on välismaal salajased vanglad

Noor Hiina teisitimõtlejast põgenik Wu Huan ütles, et teda hoiti nädalaid Dubais salajases vanglas. Vanglat juhtis kohalik Hiina saatkond. Wu paljastused heidavad uut valgust, kuidas Peking karistab välismaal elavaid teisitimõtlejaid.
Wu väitis, et teda hoiti kinni veel koos kahe naisega. Tema hinnangul olid naised uiguurid.
Mitmed moslemiriigid teevad välismaal elavate uiguuride represseerimisel koostööd Hiina võimudega, teatas The Times.
Wu sõitis Dubaisse, et aidata oma kihlatut Wang Jingyud. Kohalik politsei arreteeris Wangi lennujaamas ja ta pandi mitmeks nädalaks vanglasse. Selle aja jooksul kuulasid teda üle Hiina saatkonna ametnikud.
Wangi juhtumi vastu tundis huvi USA, kus tal on elukoht. Wang lõpuks vabastati ja ta saadeti Türki. Samal päeval arreteeris Araabia Ühendemiraatide (AÜE) politsei Wu. Teda hoiti kolm päeva kinni politseijaoskonnas ja viidi seejärel salajasse vanglasse.
"Mind peeti seal kaheksa päeva kinni ja vabastati alles siis kui nõustusin Wangi süüdistavate dokumentide allkirjastamisega. Ma olin nii hirmul, et kirjutasin dokumentidele alla," ütles Wu.
Wang lahkus Hiinast, kuna postitas interneti postitusi, mis toetasid Hongkongi demokraatiameelseid protestijaid. Võimude tähelepanu alla sattus ta alles välismaal, kus ta süüdistas Pekingit Indiaga piirikonflikti ulatuse varjamises, teatas The Times.
Pekingi võimud korraldasid reidi ka Wangi perekonna vastu Hiinas Chongqingi linnas.
Hiina võimud eitavad Wu süüdistusi. Sama teevad ka AÜE võimud.
"Dubai ei hoia kinni ühtegi välisriikide kodanikku, ega luba ka välisriikide valitsustel oma piirides ühtegi kinnipidamiskeskust juhtida," teatas Dubai valitsus.
Toimetaja: Karl Kivil