Peking tahab Tiibetis näha rohkem Hiina riigikeelt

Hiina võimud Tiibetis
Hiina võimud Tiibetis Autor/allikas: SCANPIX/AP/Huang Jingwen

Hiina kõrge ametnik Wang Yang ütles neljapäeval, et Tiibeti elanikud peavad hakkama kasutama nii kõnes kui kirjas ametlikku hiina keelt ning võtma kasutusele hiina rahva kultuurisümbolid.

Kommunistliku partei poliitbüroo alalise komitee liige Wang pidas kõne Hiina Tiibetisse tungimise 70. aastapäeva puhul, esinedes traditsioonilise dalai-laamade residentsi Potala palee ees Lhasas.

Hiina ametliku seisukoha järgi vabastasid nad Tiibeti talurahva rahumeelselt teokraatlikest rõhujatest ja taastasid Hiina võimu alal, mida ähvardasid võõrvõimud.

Sissetungile järgnes kultuuriline assimilatsioon.

Peking peab oma teeneks piirkonna majanduse turgutamist ja süüdistab dalai-laamat separatismis.

Rahvusvähemuste poliitikat juhtiv Wang ütles neljapäeval Lhasas, et "dalai-laama rühmituse ja vaenulike välisjõudude separatistlik ja saboteeriv tegevus suruti maha".

"Tiibet asus 1951. aastal teele pimedusest valguse, mahajäämusest progressi, vaesusest jõukuse, autokraatiast demokraatia ja suletusest avatuse poole", ütles Wang.

Dalai-laama põgenes 1959. aastal pärast tiibetlaste ülestõusu mahasurumist Indiasse. Tema toetajad on tuvastanud Tiibetis arvukaid inimõigusrikkumisi, mille taga on Pekingi võimud.

Hiina keeldub igasugustest kontaktidest Tiibeti eksiilvalitsusega ja dalai-laama on nüüdseks poliitikast eemaldunud.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: