IMF eraldas protestidest hoolimata Valgevenele miljard dollarit

Rahvusvahelise Vallutafondi (IMF) tegevdirektor Kristalina Georgieva (vasakul) ja USA rahandusminister Janet Yellen.
Rahvusvahelise Vallutafondi (IMF) tegevdirektor Kristalina Georgieva (vasakul) ja USA rahandusminister Janet Yellen. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) eraldas koroonapandeemiast tabatud maailmamajanduse taaskäivitamise programmi raames Valgevenele ligi miljard dollarit hoolimata opositsiooni ning lääneriikide vastuseisust.

"Nagu alati, juhindub IMF rahvusvahelise kogukonna suunistest, mis suhtleb jätkuvalt Valgevenes praegu võimul oleva valitsusega," ütles organisatsiooni esindaja kommentaaris ajalehele The Moscow Times. "Nagu teised IMF-i liikmesriigid, saab ka Valgevene SDR-i programmist toetust proportsionaalselt enda osakaalule," lisas IMF.

Valuutafondi moodustatud SDR-i maht on 650 miljardit dollarit ning sellest toetatakse praktiliselt kõiki maailma riike. Nii saab näiteks Venemaa sealt 17,5 miljardit dollarit, Valgevenele on mõeldud 940 miljonit dollarit.

IMF-i otsust Valgevenele raha eraldada ei vääranud ka Aleksandr Lukašenko režiimi vastase opositsiooni püüded abi blokeerida. Opositsiooni hinnangul võib režiim abi kasutada oma võimu tugevdamiseks ning teisitimõtlejate represseerimiseks.

Üleskutse abisummade külmutamiseks tegi ka USA rahandusminister Janet Yellen, Valgevene opositsiooniliider Svjatlana Tsihhanovskaja tõstatas küsimuse ka oma hiljutistel kohtumistel USA presidendi Joe Bideni ja Briti peaministri Boris Johnsoniga.

Režiim kasutaks IMF-i eraldatud miljardit dollarit repressioonideks, mitte inimeste toetamiseks, märkis Tsihhanovskaja.

Samas jäid Afganistan ja Venezuela IMF-i toetusest ilma, kuna nende riikide valitsusi rahvusvaheline üldsus ei tunnusta.

Washington on siiski teatanud, et ei anna finantssanktsioonide all olevatele riikidele vabalt konverteeritavas valuutas abi, mis võib ära hoida SDR-i toetuste jõudmise Valgevenele, kuna SDR on moodustatud peamiste suuremate valuutade ehk USA ja selle liitlaste vääringute baasil. See ei piira siiski Valgevene võimalusi tehinguteks teiste riikidega nagu näiteks Venemaa, mille kaudu ta saab hakata IMF-i toetusi kasutama, selgitasid eksperdid The Moscow Timesile.

IMF-i toetus oleks 12 protsenti Valgevene praegustest reservidest ning opositsiooni hinnangul oleks selline tõsine rahasüst Lukašenko režiimile tugev majanduslik tugi ajal, kui lääneriigid on Minskile kehtestanud sanktsioonid ja püüavad riiki üleilmsetest kapitaliturgudest ära lõigata, märkis leht.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: