Terviseamet: valimisjaoskonnas kelleltki COVID-tõendit nõudma ei hakata

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Viimsi vallavanema valimine Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Terviseameti kinnitusel ei nõuta 17. oktoobril toimuvatel kohalikel valimistel valimisjaoskonnas kelleltki läbipõdemise ega vaktsineerimise tõendit.

Küll tuleb haigustunnuste ilmnemisel jääda koju ning sellisel juhul saab valida elektrooniliselt või toob kohalik omavalitsus valimiskasti otse inimese elukohta, teatas amet.

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno ütles, et kuigi valimiste korraldamise aruteludel pakuti nakkusohutuse tagamiseks välja erinevaid võimalusi ja meetmeid, tuleb lähtuda sellest, kuidas võimalikult suur hulk inimesi saaksid teostada oma kodanikukohust.

"Valimised on Eestis üha enam elektroonilistesse kanalitesse kolinud, kuid paljud soovivad valimispäeval isiklikult jaoskonda kohale minna, kus oht nakatuda on mõlemal kohal viibijal, nii valimiskomisjoni liikmel kui hääletajal. Jõudsime riigi valimisteenistusega arusaamani, et rakendame küll kõiki võimalikke nakkusohutuse meetmeid, kuid erinevaid tõendeid uksel küsima ei hakka," lausus Lanno.

Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe ütles, et hääletamine on Eestis põhiõigus ja seetõttu ei saa piirata valimisjaoskondades hääletamist vaktsineerimistõendi alusel. Küll aga ei ole lubatud valimisjaoskonda kohale tulla valijal, kes viibib isolatsioonis, on lähikontaktne või nakatunud.

"Sellisel juhul on valijal võimalus hääletada kas elektrooniliselt või ta saab võtta ühendust oma kohaliku omavalitsusega ja tellida valimiskasti koju," ütles Koitmäe.

Koitmäe märkis, et valijatel tuleb olla valmis kandma jaoskonnas maski, hoidma üksteisega vahet ja desinfitseerima käsi. "Neid reegleid on rakendanud kõik riigid, kel on siiani valimiste korraldamisel viirusest tingitud piirangutega arvestada tulnud," märkis ta.

Koitmäe soovitas jaoskonnas kohapeal hääletamas käia nädala jooksul enne pühapäevast valimispäeva, sest nii saab valida endale sobiva aja, kus jaoskondades on rahulikum ja inimesi vähem.

Lanno sõnul ei ole täpset valimisteaegset epidemioloogilist olukorda võimalik ette prognoosida, kuid koolide algus võib nakatumiste arvu kasvatada. Kui nakkuskordaja püsib praegusel tasemel, võib veel paar nädalat enne valimisi olla üle 500 nakatunuga päevi.

"Jõudsalt kasvav vaktsineerituse tase annab siiski lootust, et varakult kätte jõudnud kolmas laine ei kerki senistest rekorditest kõrgemale ja juba oktoobris valima minnes on meie kõigi meeleolud lootusrikkamad kui praegu," ütles Lanno.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: