Saksamaa valimispäevaks on juhtivate parteide toetus ühtlustunud

{{1632651540000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Thilo Schmuelgen/Pool

Saksamaa valimised on täies hoos ning viimastel päevadel on peamiste rivaalide, sotsiaaldemokraatide ja kristlike demokraatide, vahe arvamusküsitlustes vähenenud. Lävepakuküsitluse tulemused selguvad samal ajal jaoskondade sulgemisega, Eesti aja järgi kell 19.

Düsseldorfis viibiv ERR-i korrespondent Joosep Värk sõnas, et linnas käivad inimesed aktiivselt valimas. Valimistel selgub, kas uue valitsuse moodustavad sotsiaaldemokraadid, kelle kantslerikandidaat on Olaf Scholz, või kristlikud demokraadid eesotsas Armin Laschetiga.

"Tegelikult sai valida juba kaks nädalat kirja teel ja seda on seekord väga palju kasutatud. Arvatakse, et isegi pooled hääled võivad tulla kirja teel. Täna on saanud hääletada juba kella kaheksast hommikul õhtul kella kuueni kohaliku aja järgi," rääkis Värk.

Arvamusküsitlusi juhtinud sotsiaaldemokraatide vahe kristlike demokraatidega on viimastel päevadel vähenenud. "Arvamusküsitluste koostajad ka ise ütlesid, et neid tulemusi, paariprotsendilist vahet, ei tohiks üle võimendada. See ei pruugi valimispäeval niimoodi realiseeruda. Selle põhjus peitub selles, et esmakordselt ligi 40 protsenti valijatest ütles enne valimispäeva, et nad ei tea, keda valida," rääkis Värk.

"Ilmselt järgmine koalitsioon saab olema kolme erakonna koalitsioon, varasemalt on Saksamaal peaaegu alati olnud kahe erakonna, kas konservatiivide või sotsiaaldemokraatide moodustatud valitsus. Nüüd ilmselt kolmandata ei pääse, viimati oli see nii 1957. aastal, mil lõppes Konrad Adenaueri teine valitsus," sõnas Värk.

Kui valimisaktiivsust seostatakse tihti ilmaga, siis pühapäevane päiksepaisteline päev Düsseldorfis kellelegi võimalust koju jäämiseks ei andnud. Valimisjaoskonda saabusid valijad juba sedel käes, et oma valik ära vormistada.

Saksa süsteemi omapärana peavad iniemsed kõigepealt valima endale nimekirjast sobiva kandidaadi ning seejärel saavad anda poolthääle ka endale sobiva erakonna poolt. Selle omapära tõttu kujuneb ka valitava Bundestagi liikmete arv iga kord erinevaks.

Oma valiku juba teinud inimestele olid hingelähedased väga erinevad teemad.

"Minu arvates võtab Saksamaal dokumentide menetlemine ja taotlemine liiga palju aega ning on liiga keeruline," tõi esile Waldemar.

"Minu arvates on meil vaja tugevat majandust. Samuti on uueks asjaks keskkond. Need on kaks kõige olulisemat teemat," nimetas Mark.

"Et üür majutuse eest oleks mõistlik. Et me päästaksime oma planeedi. Need on kõige olulisemad. Et inimõigused oleksid valitsusele tähtsad, ja mitte alati äri," lisas Pini.

"Üritan mõelda lõpptulemusele. Konkreetne kandidaat pole minu jaoks mingi küsimus. Ma tahan näha, millise valitsuse me saame, millise koalitsiooni me lõpuks saame. Kas ma tahan vasak- või paremtsentristlikku valitsust - see on valik, mille ma pidin tegema," selgitas Dennis.

Valimisaktiivsus on esialgsel hinnangul kõrge

Hinnanguliselt 40 protsenti valijatest ei osanud veel veidi aega enne valimisi öelda, keda nad eelistavad. Valimisaktiivsus tuleb ilmselt siiski hea.

Berliini elu tuksus pühapäeval maratoni rütmis. 25 000 jooksjat pani end proovile päikselise Saksamaa pealinna tänavail ja tundis rõõmu sellest, et selline spordipidu taas võimalik on. Paarsada meetrit jooksutrassilt kõrvale astudes täitsid sakslased aga oma kodanikukohust.

Berliini südalinnas valimas käinud inimesed rääkisid eelkõige sotsiaalsetest probleemidest, mis neile neil valimistel olulised on olnud.

"Sotsiaalne õiglus," nimetas Gertraude.

"Mulle on ida teema oluline, see on see, mida härra Scholz ka on öelnud, et ta võtab selle fookusesse ja mulle on tähtis, et lõpuks paljude aastate järel meid võrdselt koheldakse," nimetas Dagmar.

"Kliimakaitse, see on aktuaalne, me peame tingimata midagi tegema, poliitika peab tingimata midagi tegema," ütles Elin.

Charlottenburg on Berliini linnaosa, kus traditsiooniliselt on populaarsed olnud kristlikud demokraadid.

"Tegelikult tahaksin valida härra Scholzi, aga Laschet on partei poolest vastuvõetavam," tõdes Doris.

"See mees sotsiaaldemokraatide juurest, tema jätab algul asjaliku mulje, aga kui vaatad, kes tema selja taga seisavad, siis neid ju ei vali," ütles aga Klaus.

"Aah, tema kuulub Aachenisse," iseloomustas Barbara Armin Laschetit. "Tema muudkui räägib, justkui oleks karnevalil, aga me ei ole ju karnevalil."

Valimisjaoskonnad suletakse ja hääli hakatakse lugema eesti aja järgi kell seitse õhtul.

"Päris palju on kurdetud seda, et teemade üle arutelu on olnud vähe ja olulisemaks on kujunenud võimalik tuleva kantsleri isik ja need on nii-öelda isikuvalimised," sõnas Berliinis viibiv ERR-i korrespondent Epp Ehand. ""Usutavasti see valimisaktiivsus tuleb ikkagi suur."

Üsna kohe pärast valimisjaoskondade sulgemist selguvad esimesed lävepakuküsitluste tulemused.

"Nii suures riigis nagu Saksamaa on need üldiselt olnud ka üsna täpsed. Ma arvan, et täna õhtuks on see pilt üsna selge ja homme hommikuks on ka hääled juba kokku loetud," ütles Ehand.

Toimetaja: Barbara Oja, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: