Šveitsi valijad toetasid rahvahääletusel samasooliste abielu

Pea kaks kolmandikku Šveitsi valijatest toetas pühapäevasel rahvahääletusel valitsuse kava kiita heaks samasooliste abielud.
Seisus, kus 23 kantonist 20 hääled kokku on loetud, toetab ettepanekut 64 protsenti hääletajatest. Valimisaktiivsus oli 52 protsenti.
Šveits oli üks viimaseid Lääne-Euroopa riike, kus samasooliste abielud olid keelatud.
Valitsuse "abielu kõigile" ettepaneku seadsid küsimärgi alla geiabielu vastased, kellel õnnestus edukalt nõuda ka referendumi korraldamist.
"Šveitslased on pannud hääletuskasti võimsa "jah'i", ütles AFP-le "Jah" komisjoni kõneisik Olga Baranova.
Ta viibis ühes restoranis Šveitsi pealinnas Bernis, "Jah" kampaania pidustusel, mis oli kaunistatud vikerkaarevärviliste õhupallidega ning kus drag-lauljanna Mona Gamie laulis rõkkava aplausi saatel Edith Piafi laulu "Armastuse hümn".
"Tänane päev ei muuda minu riiki," ütles Baranova. "Tänane päev peegeldab mentaliteedi muutust viimase 20 aasta jooksul. See näitab ulatuslikku ja olulist LGBT-inimeste heakskiitmist ühiskonnas."
Šveits dekriminaliseeris homoseksuaalsuse 1942. aastal, kuid mitmed kohalikud ja piirkondlikud politseijõud pidasid jätkuvalt "geide registrit", mõned 1990. aastate alguseni välja.
Samasoolistel paaridel oli seni küll lubatud tsiviilpartnerluse registreerimine, mida tehti keskmiselt 700 korda aastas, kuid see staatus ei anna abieluga võrdseid õigusi, kaasa arvatud kodakondsuse saamine ja koos lapsendamine.
Pärast aastaid kestnud arutelusid ja vaidlusi kiitis Šveitsi parlament mullu detsembris heaks seaduseelnõu, mis lubab 8,6 miljoni elanikuga riigi samasoolistel paaridel abielluda. Seadusemuudatus lubab samasoolistel paaridel tsiviiltseremoonia käigus abielluda ja annab neile teiste abielupaaridega võrdsed õigused. Välismaalt pärit kaasad saavad õiguse taotleda lihtsusatud korras riigi kodakondsust ning samasoolistel paaridel on luba ka ühiselt lapsendada.
Šveitsi otsedemokraatliku süsteemi kohaselt pandi aga küsimus rahvahääletusele, sest oponendid kogusid selleks vajalikud 50 000 allkirja.
Üks vastuolulisemaid küsimusi, mis referendumi kampaania ajal tõusis, oli lesbipaaride õigus saada ligipääs spermapangale.
Seaduse vastased kleepisid Šveitsi linnad täis plakateid, kus räägiti laste kaubaks muutmisest ja hoiatati, et seadus "tapab isa".
Toimetaja: Merilin Pärli
Allikas: BNS