Vaktsineeritud töötajatega hooldekodud saavad 120 eurot töötaja kohta

{{1633598760000 | amCalendar}}
Foto: Rene Kundla/ERR

Valitsus otsustas neljapäevasel istungil maksta toetust hooldekodudele, kelle töötajatest on 90 protsenti vaktsineeritud. Esialgu saab taotleda toetust 120 eurot töötaja kohta.

"Mida rohkem hooldekodu töötajaid on vaktsineeritud, seda turvalisem on hoolekandeasutuse elanikel, kes kuuluvad igal juhul riskigruppi ja kelle nakatumist ja haiglasse sattumist on väga oluline piirata, sest need võivad olla raskete tagajärgedega," ütles peaminister Kaja Kallas (RE).

Toetust saab taotleda 1. detsembrist kuni 15. jaanuarini, seda makstakse töötaja kohta 120 eurot.

Toetust on võimalik 50–90 protsendi võrra suurendada vastavalt sellele, kui suur hulk hoolekandeasutuse klientidest on saanud vaktsineerimise järel ka tõhustusdoosi.

Kokku on toetusmeetmele ette nähtud ligi 824 000 eurot. "See raha tuleb nendest vahenditest, mis lisaeelarves jäid üle," ütles Kallas.

Teadusnõukoja andmetel on koroonaviiruse tõttu kolmanda laine ajal surnud eranditult üle 60-aastased inimesed. Et peatada hooldekodudest alguse saanud koroonakoldeid, püüab valitsus leida lahendusi seal elavate eakate ja nendega töötavate inimeste jaoks.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik (KE) lisas, et sarnaseid toetusmeetmeid on vaja rohkem ja suuremas mahus. "Ehk nii riigitasandil, kohaliku omavalitsuse tasandil meil tuleb keskenduda eeskätt riskirühmade kaitsele."

Tallinnas asuv erahooldekodu Marta Kodu on pühendunud just dementsuse diagnoosiga vanuritele. Nad on üks vähestest hooldekodudest, kus pole kahe aasta jooksul tuvastatud ühtegi koroonaviirusega nakatumist.

Marta Kodu juhataja Elisabeth Nahki sõnul võivad rahalised toetusmeetmed hooldustöötajaid vaktsineerima meelitada küll. Nende endi hooldekodus on kõik töötajad kaitsepoogitud.

"Mul näiteks vedas. Ma ei pidanud hästi palju rääkima sellest. Ja näiteks kuidagi ähvardama või kuidagi teistmoodi suhtuma sellesse. Aga ütlen ausalt, et mõned hooldajad tahavad kolmandat vaktsiini ka saada. Nad ikkagi mõtlevad enda tervise peale," ütles Nahk.

Oktoobris alustatakse ka üle 65-aastaste tõhustusdoosiga vaktsineerimisega. Vastavalt sellele, kui palju hooldekodu elanikest kaitsepoogitud saavad, on asutusel võimalik 120 euro suurust toetust suurendada 50 kuni 90 protsendi võrra.

Marta Kodu elanikud on reeglina inimesed, kelle vaktsineerimiseks peavad loa andma nende lähedased. Keeldumise põhjuseks toovad sugulased enamasti, et ei soovi eakate loomulikku elu kulgu sekkuda.

"Aga ütlen ausalt, et jaanuarikuust, need, kes olid vaktsineeritud, ja siiamaani on, neil ei ole ühtegi tüsistust ja isegi palavikutõusu. Pfizer ikkagi vahest teeb imet," sõnas Nahk.

Marta Kodu elanikest on vaktsineeritud rohkem kui pooled.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: