Otse kell 10: arutelud Euroopa mälukultuurist ja selle tulevikust

{{1635336540000 | amCalendar}}
Kultuurikatlas toimub Euroopa mälusümpoosion
Kultuurikatlas toimub Euroopa mälusümpoosion Autor/allikas: Eesti Mälu Instituut

Sel nädalal toimub Tallinnas IX Euroopa mälusümpoosion, mis on Euroopa suurimaid mälufoorumeid ning toob kokku lähiajaloo uurimise, mõtestamise ja õpetamisega tegelevad eksperdid ja teemahuvilised üle kontinendi. ERR-i portaalis saab sümpoosioni arutelusid jälgida teisipäeval ja neljapäeval.

Tänavune sümpoosion keskendub koos- ja ebakõladele Euroopa mälukultuuris, mis on tugevasti mõjutatud 20. sajandi totalitaarsete režiimide pärandist. Mälestus totalitaarsete diktatuuride tekitatud kannatustest on kaasaegse Euroopa identiteedi üks kese.

Sümpoosioni korraldab Eesti Mälu Instituut. Ingliskeelsed ülekanded on varustatud eestikeelse sünkroontõlkega.

Neljapäevase ülekande ajakava

Kell 10-11.30

Paneeldiskussioon – Konfliktne minevik: mälu ja poliitika

Sessioon käsitleb käimasolevaid vaidlusi Euroopa ühise mälukultuuri üle erinevate kogemuste ja hinnangute kaudu: Kas Ida- ja Lääne-Euroopa rahvaste ja kogukondade erinev nägemus totalitarismist võib kaasa aidata mälu politiseerumisele? Kas holokausti mäletamine Lääne- ja Ida-Euroopas erineb millegi poolest? Hoolimata kommunistlike režiimide toime pandud kuritegudest on kommunismi ideoloogia mõnes riigis endiselt populaarne. Miks?

Arutelu juhib professor Linda Kaljundi (Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Ülikool), osalevad Földvaryne Kiss Reka, Ungari reformeeritud kiriku Karoli Gaspar'i ülikool, Ungari; Lavinia Stan, Püha Francis Xavieri ülikool, Rumeenia/Kanada (veebis); Beata Katrebova Blehova, Slovakkia Rahvusliku Mälu Instituut ja Velma Saric, Sarajevo konfliktijärgne uurimiskeskus, Bosnia ja Hertsegoviina.

11.30-12 Paus

12-14 Ümarlaua arutelu: Euroopa ajaloo debattide tulevik

Ümarlauas arutletakse, milline on Euroopa ühine mälukultuur täna? Milliseks võib kujuneda arutelu ühismälu üle, kui vaidlused ajaloo ümber jätkuvad? Milliseks võivad kujuneda konfliktid, kui eri piirkondade, aga ka põlvkondade vaatenurgad minevikule ristuvad?

Osalevad Dariusz Rosiak, Raportu o stanie swiata, Poola (veebis), Jeffrey Olick, Virginia Ülikool, USA (veebis), Andras Fejerdy, Pazmany Peter Katoliku Ülikool, Ungari; Maria Craciun, kultuuri- ja rahvusliku identiteedi ministeerium, Rumeenia ning Alicja Knast, Praha Rahvusgalerii, Poola.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: