Hollandi kohus: Venemaa ei pea Jukose aktsionäridele maksma

Endine suur Venemaa naftafirma Jukos
Endine suur Venemaa naftafirma Jukos Autor/allikas: SCANPIX/AFP/NATALIA KOLESNIKOVA

Hollandi ülemkohus tühistas reedel otsuse, millega Venemaa pidanuks maksma naftafirma Jukos endistele aktsionäridele 50 miljardit dollarit, ja saatis kohtuasja tagasi alama astme kohtusse.

Haagis baseeruv arbitraažikohus määras 2014. aastal Jukose aktsionäridele kompensatsiooni firma lammutamise eest pärast selle endise omaniku ja tegevjuhi Mihhail Hodorkovski vahistamist aastal 2003.

Venemaa on kohtuotsuse vastu võidelnud viimased seitse aastat, kuid mullu jättis apellatsioonikohus algse otsuse jõusse.

"Ülemkohus tühistas täna apellatsioonikohtu lõppotsuse, mis toetas aktsionäridele maksmist," öeldi avalduses.

Kohtuasi saadeti tagasi Amsterdami apellatsioonikohtusse, kus tuleb langetada uus otsus.

Ülemkohtu teatel lükkas apellatsioonikohus asjakohatult tagasi Moskva väite, et aktsionärid on tõendeid võltsinud.

Samas tõrjus ülemkohus Venemaa argumenti, et riigile ei kohaldu rahvusvaheline energiaharta, millele 2014. aasta kohtuotsuses tugineti.

Moskva ja aktsionärid ei ole otsust veel kommenteerinud.

Jukos oli Venemaa suurim naftafirma ja loodi pärast Nõukogude Liidu lagunemist, kui ärimehed nagu Hodorkovski riigivara odavalt kokku ostsid.

Hodorkovski vahistati, kui president Vladimir Putin oli hoiatanud tõusvat oligarhide klassi poliitikasse sekkumise eest.

Hodorkovski vahistamise järel esitas valitsus Jukosele tohutuid maksunõudeid, mis viisid firma pankrotini ja selle varade müümisele riigifirmadele, peamiselt Rosneftile, mis oli toona võrdlemisi väike, kuid on kasvanud üheks maailma suurimaks naftafirmaks.

Üle kümne aasta vangis veetnud Hodorkovski, kes elab Londonis eksiilis, ei ole kohtuasjaga seotud.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: