FT: Hiina hüperhelirelv tulistas Lõuna-Hiina mere kohal välja raketi

Hiina rakett
Hiina rakett Autor/allikas: SCANPIX/CHINE NOUVELLE/SIPA

Ajalehe Financial Times teatel katsetas Hiina augustis edukalt hüperhelikiirusel lendava tiibraketi ründevõimalusi, lastes sel Lõuna-Hiina mere kohal omakorda välja tulistada raketi.

Pentagoni jaoks oli hiinlaste raketikatsetus ootamatu.

Katsetuse käigus tulistas hüperhelikiirusega hästi manööverdav kosmosesõiduk Lõuna-Hiina mere kohal välja eraldi raketi, väitsid asjaga kursis inimesed ajalehele Financial Times.

"Pentagoni eksperdid pole endiselt aru saanud, kuidas Hiina vaata et ületas füüsikaseadusi, kui hüperhelikiirusega sõidukist tulistati välja veel eraldi rakett," lisasid allikad. 

USA teadlased uurivad ka, mis oli raketi eesmärk, mille tulistas välja hüperhelikiirusega sõiduk. Mitmed teadlased väidavad, et see oli vastumeede raketitõrjesüsteemidele.

Venemaa ja USA arendavad samuti hüperhelikiirusega liikuvaid relvi. Ekspertide sõnul on Hiina selle valdkonnas arenenum kui Venemaa ja USA. Pentagoni ametnikud väljendavad üha suuremat muret, mis on seotud Hiina edusammudega hüperhelirelvade arendamisel. 

USA kosmosejõudude kindral David Thompsoni sõnul pole USA hüperhelirelvade valdkonnas nii arenenud kui Hiina või Venemaa. "Me peame kiiresti Hiinale järele jõudma," ütles Thompson. 

USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley võrdles oktoobris Hiina hüperheliraketi katset Nõukogude Liidu poolt orbiidile lennutatud Sputniku stardiga. NSVL saatis maailma esimese tehiskaaslase orbiidile 1957. aastal. Siis algas ka USA ja NSVL-i vaheline kosmosevõidujooks.

Hiina pole hiljutist hüperhelirelva katsetust kommenteerinud.

Hiina USA saatkonna pressiesindaja Liu Pengyu sõnul järgib Peking sõjalist poliitikat, mis on oma olemuselt kaitsev. 

"Meil pole ülemaailmset strateegiat ja plaane nagu USA-l. Me ei ole huvitatud võidurelvastumisest. Seevastu USA mõtleb välja vabandusi, et õigustada oma hüperhelikiirusega relvade väljatöötamist," ütles Pengyu.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: