Eelarvestrateegia: teedeehituses jääb raha järsult vähemaks

Võõbu ja Mäo vahelise neljarajalise tee ehitus.
Võõbu ja Mäo vahelise neljarajalise tee ehitus. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Riigi eelarvestrateegias väheneb 2024. aastaks Eestis teedeehitusse investeeritav raha drastiliselt. Euroopa Liit on suuna võtnud vähem saastava raudteetranspordi taristu arendamisse ning seetõttu jääb teede-ehituses euroraha vähemaks.

Eesmärgist ehitada Tallinnast väljuvas kolmes suunas välja 2+2 või 2+1 maanteed jääb tänase seisuga puudu 320 kilomeetrit.

"Järgmisel aastal kogu taristu väljaarendamisse läheb 228 miljonit eurot. Seal hulgas on rekonstrueerimine, teede tolmuvabaks muutmine, sildade ja viaduktide rajamine. Aastaks 2024. kukub see riigieelarve strateegia järgi drastiliselt, isegi alla  100 miljoni," ütles ERR-ile transpordiameti juht Kaido Padar.

Padar lisas, et praegu on ametil projekteerimises, eelprojektides ja  maade omandamise faasis 180 kilomeetrit teid. Aastaks 2023 on projetkid laual ja Padar avaldas lootust, et riik nende väljaehitamiseks katte leiab. Kas selleks on automaks või mõni muu katteallikas, on Padari sõnul poliitiline otsus.

Majandusminister Taavi Aasa hinnangul oleks kõige mõistlikum projekteeritud maanteed valmis ehitada laenurahaga: "Ainult puhtalt riigieelarvest  on seda väga keeruline rahastada. Kõige mõistlikum, kui need projektid on juba valmis, on võtta laen."

Korra juba välja käidud, kuid siis vett vedama läinud erainvestoritega kahasse ehitamine ehk PPP mudel Aasa sõnul antud juhul kõne alla ei tule.

Kaido Padari sõnul vaatab amet igal aastal vastavalt uue eelarvestrateegia võimalustele oma plaanid üle ning teeb investeerimisotsused.

"Ehk seal kuskil aastaks 2030-2035 on need põhisuunad meil 2+2 välja ehitatud, aga loomulikult oleneb  rahastusest ja soovist need maanteed lõpuni välja ehitada," ütles Padar.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: