X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Putin arutas Saksa kantsleriga Ukraina olukorda ja Vene ettepanekuid

Venemaa president Vladimir Putin.
Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: SCANPIX/Mikhail Tereshchenko/TASS

Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz avaldas teisipäeval telefonivestluses Venemaa presidendi Vladimir Putiniga muret Vene vägede koondumise pärast Ukraina piirile.

Tegemist oli liidrite esimese telefonivestlusega. "Kantsler väljendas oma muret olukorra pärast ja rääkis kiireloomulisest deeskaleerimisvajadusest," vahendas Scholzi kantselei.

Kremli pressiteenistuse teatel kaaluti liidukantsleri palvel põhjalikult "Ukraina sisekonflikti lahendamise probleeme".

Putin olevat eelkõige märkinud, et Kiiev hoidub endiselt "kangekaelselt" kõrvale oma 2015. aasta Minski lepingutest tulenevate kohustuste täitmisest – mis takistavat võimaliku uue tippkohtumise korraldamist Normandia formaadis. 

Lisaks teavitas Putin liidukantslerit Moskva "ettepanekutest pikaajaliste õiguslike julgeolekutagatiste osas, mis välistavad NATO edasise ittalaienemise, samuti ründerelvade paigutamise Venemaaga piirnevatesse riikidesse", vahendas Kreml.

"Sellega seoses kommenteeriti üksikasjalikult lääne partneritele, sealhulgas Saksamaale edastatud Venemaa ja USA vahelise julgeolekutagatiste lepingu ning Venemaa ja NATO liikmesriikide julgeolekumeetmete lepingu eelnõu," on öeldud Kremli avalduses.

"Avaldati lootust, et kõigis Vene poole tõstatatud küsimuste üle korraldatakse tõsised läbirääkimised," seisab teates.

Pressiteenistuse andmeil õnnitles Putin oma vestluskaaslast liidukantsleri ametiaja alguse puhul. "Mõlemad pooled väljendasid huvi Vene-Saksa sidemete arendamise ja erinevate kanalite kaudu kontaktide hoidmise vastu," seisab kirjas.

Sellega seoses märgiti, et kunagise Hamburgi linnapeana on Olaf Scholz juba aastaid tegelnud sõprussuhetega Peterburiga.

"Lepiti kokku jätkata edasiste kontaktide raames arvamustevahetust käsitletud ja muudel rahvusvahelise ja kahepoolse päevakorra teemadel," teatas Kremli pressiteenistus.

Allikas: AFP-Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: