Soome nõuab piiril koroonatesti ka vaktsineeritud inimestelt

{{1640712120000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Soome on ametlikult taastanud piirikontrolli Schengeni ala sisepiiridel, ning teisipäevast hakkas kehtima uus piiriületuskord ka Eestist saabuvatele reisijatele. Neilt nõutakse piiril koroonapassi ja lisaks sellele koroonatesti negatiivset tulemust.

Test võib olla nii PCR- kui ka antigeeni test, aga tõend negatiivse tulemuse kohta ei tohi olla vanem kui 48 tundi Soome saabumise hetkest. Võimalust Helsingi sadamas test teha erikorra ajal ei ole.

"Kui isikul peaks olema test tehtud ja seda pole, saadetakse ta riigist välja tagasi Eestisse. Kui ta mingil põhjusel Eestisse naasta ei tohi, siis saadetakse ta oma koduriiki," sõnas Lääneterminali piirikontrolliüksuse ülem Samuli Rastas.

Nõue ei puuduta siiski Soome kodanikke, püsielanikke ning niinimetatud vältimatutel põhjustel reisijaid.

"Testitulemust nõutakse kõigilt, kes pole Soome kodanikud ega ela alaliselt Soomes või ei reisi Soome möödapääsmatutel põhjustel," rääkis Rastas.

Mõjuvate põhjuste hulka kuuluvad muu hulgas ühiskonna varustuskindluse seisukohalt oluline töö, meditsiini- ja transporditöö ning kaalukad perekondlikud põhjused, nagu lähisugulase sünd või surm.

Iganädalased tööreisijad peavad seega Soome sõites iga kord 40-60 eurot maksva testi tegema. Esialgu kehtib see nõue kolm nädalat. Seda lootust, et saabuja saab puuduva testi Helsingi sadamas ära teha, erikorra ajal ei ole.

Soome elanikuna ladusalt riiki pääsenud Kuldar Kaarama aga ei pea valikulist testi nõudmist õigeks.

"Ma arvan, et see on vale. Kas siis tahavad, et kõik siia ennast registreeriks, maksud siia maksaks või. See tundub, et natuke nagu kiusatakse," rääkis Kaarama.

Koroonaviiruse levik Soomes on viimaste nädalatega jõudsalt hoogustunud. Soome suurima rahvastiku tihedusega Uusimaa maakonna on nakatumisnäitaja on 851 ehk umbes poolteist korda Eesti omast suurem.

Lisaks uutele reisimispiirangutele jõustus teisipäeval veel hulk piiranguid. Muu hulgas peavad Soome baarid ja kõrtsid sulgema uksed kell 18, restoranid kell 20.

Soome piirivalve juhis piiriületuse kohta:

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: