Roberta Metsola valiti Euroopa Parlamendi presidendiks
Euroopa Parlament valis teisipäeval uue presidendi, võitis Maltalt pärit konservatiivne poliitik Roberta Metsola.
Euroopa Parlamendi presidendiks kandideeris neli poliitikut. Lisaks Metsolale kandideerisid veel hispaanlanna Sira Rego, poolakas Kosma Zlotowski ja rootslanna Alice Bah Kuhnke. Metsola sai 458 häält. Teise koha sai Alice Bah Kuhnke, tema poolt hääletas 101 saadikut, vahendas euronews.
"Olen noor naine väikselt saarelt keset Vahemerd. Ma tean, mida tähendab olla nõrgemas positsioonis. Ma tean, mis tähendab olla piiratud. Aga ma tean ka seda, kui oluline on see valik väljaspool seda saali. Ma tean, mida see tähendab igale tüdrukule, kes seda täna vaatab," rääkis Metsola.
Mõneti oli Roberta Metsola kandidaat vastu kõiki ootusi. Kui tavapäraselt on Euroopa Parlamendi presidendid olnud vanemas eas meesterahvad, kes tulevad suurest riigis.
"Kui vaadata laiemalt, siis päris nii see ju ei ole. Kui me võtame kõiki Euroopa Liidu institutsioone, siis pikalt oli ju Euroopa Komisjoni president inimene Luksemburgist ehk ka väikesest Euroopa Liidu liikmesriigist. Nii et öelda, et väikestest Euroopa riikidest inimestel ei ole üldse mingit šanssi - elu on näidanud, et nii see ei ole," kommenteeris Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet "Aktuaalsele kaamerale".
"Kindlasti on väikestel omad võimalused ka siis, kui näiteks suurte vahel valitseb mingi väga habras tasakaal või suured ei suuda omavahel kokku leppida. Siis avaneb võimalusi ka väiksematel. Kindlasti on omajagu keeruline, tulles väga väikesest liikmesriigist, sedavõrd mõjukat ametikohta saavutada, aga nagu antud kaasus näitab, on see siiski teatud tähtede seisu juures võimalik," rääkis europarlamendi saadik Sven Mikser.
Aasta alguses suri Euroopa Parlamendi eelmine president David Sassoli. Sassoli valiti parlamendi presidendiks 2019. aastal. Tema ametiaeg oleks läbi saanud sel nädalal.
Metsola on europarlamendi saadik alates 2013. aastast. Ta on nelja lapse ema. Mõned europarlamendi saadikud kritiseerivad Metsolat tema abordivastaste seisukohtade pärast. Maltal on abort endiselt ebaseaduslik.
Toimetaja: Karl Kivil, Joosep Värk, Merili Nael