Enam kui kümme riiki soovitavad oma kodanikel Ukrainast lahkuda

Foto: Kristjan Svirgsden/ERR

Enam kui kümne riiki, sealhulgas Soome, on soovitanud oma kodanikel Ukrainast viivitamatult lahkuda. Samas piiravad või lõpetavad lende ka välisriikide lennufirmad, ehkki Ukraina on lubanud oma õhuruumi rahvusvahelisele lennuliiklusele avatuna hoida.

Ida-Ukraina kriisipiirkonnast lahkuvad ka Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni OSCE esindajad. OSCE pole teatanud, kas missioon viiakse Ukrainast üldse ära.

Moskva nimetab USA hoiatusi peatselt alata võivast sõjast hüsteeriaks, sellest hoolimata on ka Venemaa ise suurema osa oma diplomaatilisest korpusest Ukrainast minema viinud.

Iisrael viib Kiievist minema diplomaatide ja saatkonnatöötajate perekonnad. Iisraeli välisministeerium hoiatab Iisraeli kodanikke Ukrainasse reisimise eest.

"Sarnaselt ülejäänud maailmaga loodame me pingete lõppu ilma eskalatsioonita, kuid meie peamine kohustus on kanda hoolt Iisraeli kodanike eest. Seepärast otsustasime laupäeval koos välisministri ja nõunikega oluliselt suurendada lendude sagedust Ukrainaga ja ma ütlen kõigile Iisraeli kodanikele Ukrainas, et nad tuleks koju," ütles Iisraeli peaminister Naftali Bennett.

Seni viimased riigid, kes soovitavad oma kodanikel Ukrainast võimalikult kähku lahkuda, on Austraalia ja Uus-Meremaa, juba varem andsid sellise hoiatuse mitu riiki, sealhulgas Ühendkuningriik, Jaapan, Läti, Norra, Holland ja Itaalia.

"Me otsustasime soovitada kõigil Itaalia kodanikel kommertstranspordiga koju tagasi pöörduda, samuti soovitame kõik reisid Ukrainasse tühistada," ütles Itaalia välisminister Luigi Di Maio.

Kanada viis oma saatkonna ajutiselt üle riigi lääneossa, Lvivi. USA on Ukrainast ära viinud suurema osa oma saatkonnatöötajaist ning soovitanud ka kodanikel koju tulla, ehkki kõik seda sugugi teha ei taha.

Lennuliinidest on Ukrainasse lendamise lõpetanud Hollandi KLM ja Saksamaa Lufthansa, nende eeskujule usutakse järgnevat aga teisigi lennufirmasid, seda pragmaatilistel kaalutlustel - seoses äreva olukorraga on kindlustusfirmad järsult tõstnud Ukrainasse lendavate lennukite kindlustustasusid.

Just sel põhjusel ei saanud Kiievis maanduda isegi Ukraina enda lennufirma SkyUp liinilennuk, kuna lennumasin on renditud Iirimaalt, ei lubanud lennuki omanikfirma sellega Ukraina õhuruumi siseneda. OSCE autosid aga filmiti täna hommikul Donetskist lahkumas, pardal organisatsiooni töötajad koos oma pagasiga.

OSCE pole lahkumise kohta mingeid kommentaare andnud. OSCE-l oli käimas oluline vaatlusmissioon Donetski ja Luganski nõndanimetatud rahvavabariikides.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: