Sõidujagajale läheb pangast võetud autoliising rohkem maksma

Takso
Takso Autor/allikas: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Enamikust Eesti pankadest liisitud autot saab eraisik sõidujagamisteenuse osutamiseks kasutada ainult eelneval kokkuleppel pangaga. Kui pank ka loa annab, siis muutuvad lepingu tingimused ehk liising muutub kliendile kallimaks.

Kuna sõidujagamisteenused, nagu Uber ja Bolt, on muutunud teenimisvõimalusena üha populaarsemaks, on Eesti pangad lisanud liisinguleppe tingimustesse, et liisinguvõtja võib takso- või muud tasulist sõitjateveo teenust osutada ainult pangaga eelneva kokkuleppe sõlmimisel.

Üheks selliseks pangaks on SEB.  "Üldpõhimõte on, et erakliendi liisitud sõiduk on mõeldud kliendi isiklikuks kasutamiseks. SEB aktsepteerib teatud juhtudel ka võimalust liisitud autoga sõidujagamise või takso teenuse osutamist, kuid kuna sellisel juhul on sõiduki kasutamine intensiivsem ja väärtuse langus suurem, siis on ka finantseerimistingimused konservatiivsemad," ütles SEB Liisingu juht Rein Karofeld ERR-ile.

Tema sõnul tuleb siis auto lisaks kindlustada kindlustuspoliisiga, mis katab kõik sõidujagamise riskid. "Kliendil peavad olema sõidujagamiseks või takso teenusega sarnase teenuse pakkumiseks olemas kõik vajalikud ametlikud load. Kui klient soovib alustada liisitud autoga sõidujagamise teenuse osutamist, siis palume tal selleks esitada SEB-le vastav taotlus. Vaatame kõik sellesisulised taotlused üle ning langetame otsuse kõiki võimalusi arvesse võttes," sõnas Karofeld.

LHV pank on kehtestanud SEB-le sarnased reeglid: sõidujagamisteenuse osutamine pole liisingu võtmisel välistatud, küll aga tuleb see eelnevalt liisinguandjaga kooskõlastada. "Sellisel juhul saame liisingu tingimuste pakkumisel võtta arvesse võimalikku sõiduki intensiivsemat kasutamist," ütles kommunikatsioonijuht Priit Rum.

Ka Luminor ei luba liisinguvõtjal kasutada liisitud autot taksoveoteenuse osutamiseks. Kuigi see info lepingutingimustes kirjas pole, pakub Luminor siiski liisinguvõtjale ka võimalust pangaga kasutustingimusi läbi rääkida, täpsustas panga esindaja.

Swedbanki erakliendi liisingutoodete valdkonnajuhi Karin Saare sõnul pole Swedbanki sõiduautode liisingulepingutes sellist punkti, mis piiraks vara kasutamist näiteks taksoteenuse osutamiseks, samuti pole pangal plaani sellist klauslit lepingusse lisada. Küll aga loodab pank, et klient ise oma kavatsusest sõidujagamise või taksoteenuse osutamisel neile teada annab. "Meil on ootus, et kliendid annavad meile teada, milleks nad plaanivad sõidukit kasutama hakata, sest nii saame toeks olla näiteks sobiva kindlustustoote pakkumisel, et kõik riskid saaksid kaetud," täpsustas panga esindaja.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: