Läti keelas Putini invasiooniga seotud sõjasümbolid

{{1648732080000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/EPA/ROMAN PILIPEY

Lätis ei või nüüdsest Nõukogude armee võitu ülistavate monumentide juures korraldada üritusi lähemal kui 200 meetrit, otsustas parlament. Samuti on Lätis karistatav Venemaa sõjalist agressiooni tähistavate Z- ja V-tähtede ning teiste sümbolite kasutamine avalikel üritustel.

Et 9. mai rahvarohked kogunemised ja kontserdid jäävad tänavu ära, on Lätis üksmeelel nii läti kui ka vene taustaga parteide poliitikud. Riia linnavõim on teatanud, et ei anna ühegi ürituse korraldamiseks luba. Läti seimi enamus otsustas aga neljapäeval minna veel täpsemaks ja ei luba korraldada üritusi Nõukogude armee monumentide juures lähemal kui 200 meetrit.

See määratlus tekitas küsimusi, kas siis näiteks 250 meetri kaugusel tohib koguneda ja vahepeal monumendi juurde lilli viia. Seimi inimõiguste ja ühiskonnaasjade komisjon leidis siiski, et teatud vahemaa tuleb siiski fikseerida, pealegi ei anta tänavu luba koguneda ka kaugemal.

"Et vähendada massiürituste toimumisega kaasnevaid riske, ei lubata korraldada kogunemisi lähemal kui 200 meetrit mistahes Lätis asuvast Nõukogude armee või selle sõjameeste võitu või mälestust ülistavast monumendist," ütles Läti seimi inimõiguste ja ühiskonnaaasjade komisjoni esimees Artuss Kaiminš.

"Absurdne, et üldse võidakse tähistada mingeid sündmusi, mis on seotud Venemaa okupantide toime pandud kuritegudega," märkis Läti seimi Rahvuslaste Ühenduse fraktsiooni aseesimees Janis Dombrava.

Kui pärast Ukrainas alanud sõda on kõik Ukrainat toetavad avaldused vastu võetud harva esinevas üksmeeles, siis ürituste piiramisele monumentide juures hääletas Koosmeel vastu.

Iseküsimus on, mis Riias asuva Võidu monumendi tulevik üldse on. Amortiseerunud mälestusmärgi ja seda ümbritseva ala ümberehitusest või monumendi mahavõtmisest on räägitud aastaid, ja nüüd, Ukraina sõja ajal räägitakse taas, kuid otsusteni pole jõutud.

Toimetaja: Marko Tooming, Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: