Läti valitsus hakkab arutama nõukogudeaegse Riia võidumonumendi mahavõtmist

{{1649914980000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / LETA

Läti justiitsministeerium esitab järgmisel nädalal valitsusele ettepaneku Riias asuva nõukogudeaegse Võidu pargi monumendi mahavõtmiseks.

Ministeeriumi raportis öeldakse, et monumendi võib demonteerida, kui Venemaa rikub Lätiga sõlmitud kokkulepet hooldada lätlaste monumente Siberis. Vastava leppe kohaselt peavad mõlemad riigid oma territooriumil asuvaid teise riigiga seotud mälestusmärke korras hoidma, vahendas Läti rahvusringhääling LSM.lv.

Läti justiitsminister Janis Bordans ütles neljapäeval, et kui üks pool ei täida lepingut, siis võib ka Läti, mis hooldab oma riigis rohkem kui sadat Nõukogude armeele pühendatud monumenti ja memoriaali, keelduda Võidupargi monumendi hoidmisest.

Teine võimalik põhjus monumendi mahavõtmiseks oleks, et see sümboliseerib riiki, mis ründab nüüd Ukrainat, sealhulgas ka tsiviilelanikke.

Üks võimalus oleks monument teise kohta paigutada.

Õiguslikku tausta selgitanud justiitsministeeriumi juristide hinnangul on mälestusmärkide kokkulepe ja Läti põhiseaduse mõte omavahel vastuolus.

"Vene vägede lahkumisega kaasnenud lepete kurikuulus 13. punkt, mille üle Lätis palju vaidleme, sätestab, et Läti kaitseb memoriaale ja matmispaiku. Selles on riikidevahelise kokkuleppe sisu. Teisalt - viimaseil aastail on Võidu monumenti kasutatud mitte selleks, et mälestada seal teise maailmasõja ohvreid, kes olid rinde erinevatel pooltel, kuid ikka ja ainult selleks, et ülistada monumendi juures Nõukogude okupatsiooni. Leiame justiitsministeeriumis,et see on vastuolus demokraatia põhialustega," ütles Läti justiitsministri nõunik Andris Vitols "Aktuaalsele kaamerale".

Vitolsi sõnul on monument vastuvõetamatu enamikule Läti elanikest ning aitab kaasa Läti ühiskonna lõhestamisele. Tema hinnangul on Lätil mitte ainult õigus, vaid ka kohustus tegutseda selliselt, et monument ei ohustaks Läti arengut.

Riia võidumonumendi teema on taas päevakorda tõusnud seoses 9. maiga, mida paljud peamiselt venekeelsed inimesed tähistavad Nõukogude vägede võidupühana natsliku Saksamaa vastu peetud sõjas ning mida Venemaa praegune juhtkond kasutab ära oma propaganda huvides.

Tõenäoliselt hakkab Võidu monumendi tulevikku arutama parlament.

Läti politsei teatas märtsi lõpus, et kohtleb sel aastal kõiki, kes kogunevad Venemaal võidupühana tähistatava 9. mai puhul avalikus ruumis, Vene agressiooni toetajatena.

Lätis on tavapäraselt üks suurimaid rahvakogunemisi 9. mail Riias asuva nõukogudeaegse võidumonumendi juures.

Monument on juba praegu üsna halvas seisukorras ning osaliselt võrkaiaga piiratud.

Toimetaja: Mait Ots, Ragnar Kond

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: