Novus: enamik rootslasi on NATO-ga liitumise poolt

Rootsi ja NATO lipp
Rootsi ja NATO lipp Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Esimest korda on Rootsis NATO-sse kuulumise pooldajaid rohkem kui selle vastaseid. Rootsi liitumist alliansiga soovib 51 protsenti SVT tellitud ja uuringufirma Novus küsitlusele vastanuist.

Veidi rohkem kui nädal tagasi pooldas 45 protsenti rootslastest NATO liikmestaatust. Nüüd on toetus esimest korda tõusnud üle 50 protsendi.

Toetus kasvas hüppeliselt pärast Soome peaminister Sanna Marini visiiti Stockholmi ja ühist pressikonverentsi peaminister Magdalena Anderssoniga.

Soome lähenemine NATO-le võib suurendada ka Rootsi jah-sõna tõenäosust. Soome "jah" liikmesusele avaldaks ka suurt mõju Rootsi avalikule arvamusele.

"NATO pooldajate hulk võib tõusta 64 protsendini, kui Soome seda teeb," ütleb Novuse tegevjuht Torbjörn Sjöström.

Sanna Marin ütles, et Soome sõnumit NATO kohta on oodata mõne nädala jooksul. Rootsis on praegu valmimisel julgeolekupoliitiline analüüs.

Novuse andmetel on Rootsi NATO liikmesuse vastu kindlalt 24 protsenti kodanikest, mis võrreldes viimase küsitlusega näitab kerget langust. Seda on märgata muuhulgas sotsiaaldemokraatide valijate seas.

"Sotsiaaldemokraatidest valijate osakaal liikmeksastumise poolt ei ole suurenenud, küll aga on vastu olnute osakaal vähenenud ja ka kõhklejaid on rohkem," ütles Sjöström.

Pooled rootslased usuvad, et NATO liikmesus suurendaks Rootsi julgeolekut, 19 protsenti usub, et julgeolekuolukord jääb samaks ja 16 protsenti usub, et liikmesus vähendaks Rootsi julgeolekut.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: SVT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: