Politsei alustas Tõnismäel toimunud juhtumite osas kaks väärteomenetlust

Politsei.
Politsei. Autor/allikas: PPA

Politsei oli teisipäeval pronksiöö sündmuste aastapäeval Tallinnas väljas suurendatud jõududega, et ennetada provokatsioone ja tagada, et keelatud avalikke koosolekuid läbi ei viidaks. Tõnismäel toimus kolm juhtumit, neist kahe osas alustas politsei väärteomenetlust.

Politsei keelas möödunud nädalal kaks 26. aprilliks registreeritud avalikku koosolekut Tõnismäel ja Tatari tänaval, kus politsei hinnangul võis olla oht vaenu õhutamiseks ja agressori sümboolika kasutamiseks. Politsei vestles koosoleku korraldajaga korduvalt ning selgitas, et nendes kohtades avaliku koosoleku korraldamine võib mõjuda provotseerivalt.

Põhja prefektuuri operatiivjuht Urmas Tuisk kirjeldas, et teisipäeval kella 18 ajal saabus Tõnismäele mees, kes viskas sinna maha lilled. Politseinikud alustasid tema osas väärteomenetlust avaliku korra rikkumise eest ning talle määrati kiirmenetluses karistuseks rahatrahv. Otsus ei ole jõustunud.

Kella 19 ajal saabusid Tõnismäele kaks naist, kellest ühe riietel oli Venemaa Föderatsiooni lipuvärvidega lint. Naised soovisid enda sõnul panna Tõnismäele lilli ning politseinikud selgitasid neile, et lähedaste mälestamiseks on võimalik seda teha Filtri tee kalmistul. Kuna naised viibisid keelatud avaliku koosoleku territooriumil, soovisid politseinikud nende isikud tuvastada. Üks naine eemaldas riietelt lindi ja avaldas oma isikuandmed, teine toimetati isiku tuvastamiseks jaoskonda ning pärast isikusamasuse tuvastamist viidi ta koju.

Kella 19.30 ajal saabus Tõnismäele mees, kelle registreeritud koosolekud oli politsei keelanud. Politsei alustas tema suhtes väärteomenetlust karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb avaliku koosoleku pidamise nõuete rikkumist ning ta peeti kinni.

"Mälestamine ei ole keelatud, kuid seda tuleb teha õiges kohas ja provotseerimata. Täna tulid need inimesed Tõnismäele selgelt oma käitumise ja tegudega meelsust avaldama kohas, kus see ei olnud lubatud," selgitas Tuisk.

Politsei keelas möödunud nädalal avalikud koosolekud, kus võidakse kasutada agressiooni toetavat sümboolikat. Keeld kehtib esialgu 10. maini.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: