Politsei sulges öise vahejuhtumi tõttu pääsu Riia Võidu monumendi juurde

{{1652249520000 | amCalendar}}

Läti politsei sulges öise vahejuhtumi tõttu ligipääsu Riias Võidu pargis asuvale väljakule ja monumendi juurde.

Politsei teatas, et otsustas kolmapäeval sulgeda pääsu Riias Võidu pargi monumendi juurde, et ennetada ohtu avalikule julgeolekule, kaitsta inimelusid ja isikute vara, ennetada provokatsioone ja olukorra eskaleerumist, kirjutab Läti rahvusringhääling.

Otsuse tegemisel lähtuti esmaspäeval ja eelkõige teisipäeval aset leidnud sündmustest, kus Võidu pargis kogunesid inimesed okupatsiooniaegse mälestusmärgi juurde.

Politsei eriüksuse sekkumist oli LSM-i teatel vaja inimeste laialiajamiseks, kuna hinnati, et kogunemisel toimus nõukogude režiimi ülistamine, mis oli omakorda seotud praeguse Venemaa ülistamisega.

ERR-i Läti korrespondent Ragnar Kond kirjeldas toimunut selliselt, et kui 9. mai möödus Riias ja kogu Lätis rahulikult, siis probleemid hakkasid kuhjuma teisipäeva hommikul, kui varavalges saatis Riia linnavõim ausamba juurde traktori, mille kopp hakkas 9. mail sinna toodud suuri ja värskeid lillesülemeid kokku lükkama ja sealt ära viima. Seepeale hakkasid sotsiaalmeedias levima üleskutsed viia samba juurde uued lilled ja küünlad.

Teisipäeva jooksul leidis üleskutse ka usinat järgimist. Õhtul kella 21-22 paiku muutus aga olukord teravamaks, kui samba juurde oli kogunenud mõnisada inimest, kellest osa olid ka agressiivsed, kasutasid sõjasümboolikat, ülistasid Venemaad, solvasid politseid ega allunud politseinike korraldustele, mistõttu kutsus politsei ühel hetkel appi erirühma. Viimane sai olukorra lõpuks kontrolli alla ja osa inimesi võeti kinni.

Lõpuks sekkus sündmustesse ka peaminister Krišjanis Karinš, kes viibib küll Kanadas, aga nimetas sotsiaalmeedias toimunut vastuvõetamatuks, arusaamatuks ja nõudis siseministrilt selgitust. Öösel kella 2 paiku võttis Läti politseijuht vastu otsuse ligipääs samba juurde täiesti sulgeda. Mis edasi saab ja kui palju inimesi kinni võeti, pole seni teada. Politsei on lubanud seda selgitada päeva jooksul, rääkis Kond.

Neljapäeval on seimis monumentidega seotud otsustav hääletus. Jutt on Vene vägede lahkumislepinguga kaasnenud lisast, mis kohustab kumbagi poolt kandma hoolt tema territooriumil asuvate monumentide eest. Sellest kohustusest plaanib nüüd Läti parlament vabaneda.

"Parlamendile pakutud lahendus on õiguslikult pädev. See võimaldab Lätil käituda õigusriigile kohaselt," ütles Läti seimi Arengule/Poolt! fraktsiooni esimees Juris Puce.

"Küsimus pole kas, vaid millal ja kuidas punamonument maha võtta. Neljapäeval hakkab seim arutama üht tõenäoliselt paljudest vajalikest otsustest, et asjaga edasi minna," sõnas Läti peaminister Krišjanis Karinš.

Toimetaja: Kadri Põlendik, Ragnar Kond, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: