Galerii: ajalooline puulaev Runbjarn sõidab läbi Euroopa Ukrainasse

{{1655029800000 | amCalendar}}

Pühapäeva keskpäeval väljus Tallinnast Noblessneri sadamast ajalooline puulaev Runbjarn, et jõuda aasta pärast Ukrainasse.

Runbjarn on ajalooline rannarootsi purjekas, mis võtab korraga pardale kuni 14 sõitjat.

2022. aastal läbitakse Euroopa jõgedel mitmeid riike, talvitutakse Kesk-Euroopas. 2023. aastal jõuab laev Musta merd ületades Gammalsvenskby külla Ukrainas. Nimetatud küla asutasid 1782. aastal Hiiumaalt lahkuma sunnitud rootslased. Ajalooline reis seob taas kokku vanad rannarootsi sidemed ning kannab tänapäeval olulist sõnumit Ukraina, Eesti ja Euroopa sidemete kohta.

"Ajalooliselt on ta rannarootsi purjekas ja tegelikult ka meie reisi sihtkoht on rannarootsi küla. Pärast põhjasõda oli Eestist sunnitud lahkuma tuhatkond rootslast, kes jõudsid oma rännakul lõpuks Ukrainasse, kus asutasid Gammalsvenskby küla. Meie kummardus on, et seome taas selle sõlme kokku, mis pärast põhjasõda katki rebiti," rääkis Runbjarni pootsman Eero Alamaa "Aktuaalsele kaamerale".

Junga Georg Alamaa ülesanne on peamiselt meeskonnaliikmeid aidata. "Purjede ülespanemisega, proovin mitte segada neid, vendreid, kõik otsad kinni panna. Põhiliselt meeskonnaliikmeid aidata."

Reis on jagatud kümnepäevasteks etappideks, esimene etapp viib purjetajad Kieli, kus osaletakse vanalaevade paraadil. Sealt edasi liigub laev Euroopa siseveekogudel läbides Rotterdami, Pariisi, Brüsseli, Frankfurdi, Viini ja Budapesti.

Toimetaja: Mari Peegel, MerilI Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: