Eleringi Püssi sünkroonkompensaator sai paika

Püssi sünkroonkompensaatorjaama ehitusele saabuvad seadmed.
Püssi sünkroonkompensaatorjaama ehitusele saabuvad seadmed. Autor/allikas: Elering

Rajatavasse Eesti elektrivõrgu sünkroonkompensaatorjaama Püssis saabusid kõige olulisemad seadmed - sünkroonkompensaator, hooratas ja trafo - ja toimus ka nende esmane paigaldus, teatas Elering.

"Seadmete kohalejõudmine annab täiendava kindluse, et esimene kolmest Eestisse valmivast sünkroonkompensaatorjaamast valmib ette nähtud ajaks vaatamata keerulisele olukorrale maailmaturul," märkis Elering.

Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul jõudis eelmisel nädalal kätte sünkroniseerimise projekti oluline verstapost. "Sünkroonkompensaatorjaamad on kriitilise tähtsusega Venemaa võrgust desünkroniseerimisel ja mandri-Euroopa sagadusalaga liitumisel. Püssi sünkroonkompensaatorjaama valmimisega astume edasi suure sammu võimekuses hoida oma elektrisüsteem stabiilsena ka pärast Venemaa võrgust eraldumist," ütles Veskimägi.

Seadmete esmasele paigaldusele järgneb väiksemate seadmete montaaž ning seadistamine, vastuvõtukatsed ning katsekäit, mis on planeeritud 2022. aasta viimasesse ja 2023. aasta esimesse kvartalisse.

Kokku ehitab Siemens Energy Eestisse kolm sünkroonkompensaatorjaama – lisaks Püssile jaamale valmib ka Kiisa ja Viru jaam. Kiisa jaama ehitustööd on algamas veel sel suvel ning viimane, ehk Viru jaam valmib 2024. aasta lõpuks.

Sünkroonkompensaatorjaamad on oluline elektrisüsteemi täiendus, mis võimaldab hoida sagedust, ehk elektrisüsteemi kõige tähtsamat parameetrit stabiilsena ka kriitilistes oludes. Elektrisüsteemis tekib paratamatult tootmise ja tarbimise järske muutuseid, mil sageduse hoidmiseks tuleb teha täiendavaid jõupingutusi. Sünkroonkompensaator on sageduse mõistes seade, mis pidurdab selle muutumist. Jaamad ei tööta pidevalt, vaid lülitatakse vajadusel ennetavalt sisse.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: