India valitsus piirab ajalooõpikutes moslemitest valitsejate kajastamist

Taj Mahal
Taj Mahal Autor/allikas: SCANPIX/AFP/PAWAN SHARMA

Ajaleht The Times kirjutab, et India hinduistlik valitsus eemaldab kooliõpikutest viited moslemitest valitsejatele. Moslemitest valitsejad juhtisid India piirkonda sajandeid.

Põhikoolide ajalooõpikutest on eemaldatud peatükid, mis kirjeldavad üksikasjalikult Moguli dünastiat. Selle dünastia keisrid valitsesid suuremat osa Indiat 16. sajandi algusest kuni 19. sajandi keskpaigani. 

India  võimupartei  Bharatiya Janata Party (BJP) kurdab, et ajaloolased ülistavad liiga palju moslemitest sissetungijaid ja teevad seda iidsete hindu tsivilisatsioonide arvelt, vahendas The Times

India riiklik haridusnõukogu (NCERT) väidab, et õpikute "ratsionaliseerimine" oli vajalik, et leevendada õpilaste suurt koormust. Ühest 7. klassi õpilastele mõeldud õpikust eemaldati mitu lehekülge ka Delhi sultanaadi kohta, mis valitses riiki aastatel 1206–1526. 

Paljud ajaloolased siiski tunnistavad, et Mogulite dünastia tõi Indiasse kaasa rikkaliku kultuuri, siis ehitati Taj Mahal ja Delhi punane kindlus. Mogulite dünastia sai läbi 1857. aastal, siis sai riigi uueks valitsejaks Suurbritannia monarh. 

India peaministrit Narendra Modit on viimaste aastate jooksul süüdistatud moslemivastaste meeleolude õhutamises. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: