Eksperdid: riskirühm võiks teha neljanda koroonasüsti augustis

Vaktsineerima ärgitav plakat rahvusraamatukogu fassaadil
Vaktsineerima ärgitav plakat rahvusraamatukogu fassaadil Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kui nakatumise kasvutrend püsib Eestis madal ja haiglakoormus ei hakka oluliselt kasvama, siis soovitavad eksperdid võimaldada teist tõhustusdoosi Covid-19 riskirühmadele alates augusti teisest poolest.

Covid-19 haigusesse nakatumine on praegu Eestis mõõduka kasvutrendiga.

"Teist tõhustusdoosi tuleks samuti võimaldada hooldekodude elanikele ja töötajatele, kes nendega kokku puutuvad ning tervishoiutöötajatele," ütles immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige, perearst dr Marje Oona. "Suve lõpus tehtav teine tõhustusdoos aitab hoida immuunkaitset sügiskuudel, mil viiruste levik üldjuhul suureneb."

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab Covid-19 vaktsiini teist tõhustusdoosi riskirühmadele. Riskirühma kuuluvad komisjoni hinnangul kõik üle 60-aastased inimesed ja need üle 12-aastased, kellel on mõne kroonilise haiguse tõttu suurem risk põdeda Covid-19 haigust raskelt.

Teist tõhustusdoosi soovitatakse pärast vähemalt kuue kuu möödumist viimasest doosist või Covid-19 haiguse põdemisest.

"Juuli lõpus alustame teise tõhustusdoosi pakkumisega kõigile hooldekodude elanikele ja töötajatele. Ennast on võimalik vaktsineerida nii esmase vaktsineerimiskuuri kui ka esimese või teise tõhustusdoosiga kõigis hoolekandeasutustes," rääkis tervisekassa esmatasandi teenuste osakonna juhataja Külli Friedemann.

"Juhul, kui nakatumise kasvutrend püsib madal ja haiglakoormus ei kasva oluliselt, soovitame teise tõhustusdoosiga ennast vaktsineerida kõigil eelpool mainitud riskirühmadesse kuuluvatel inimestel augusti teises pooles. Kui aga näeme, et haiglad hakkavad täituma oodatust kiiremini, kiirendame ka vaktsineerimisprotsessi ning informeerime elanikkonda sellest jooksvalt," lisas Friedemann.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC) soovitab olemasolevatele andmetele tuginedes eelkõige teise tõhustusdoosiga vaktsineerimist 80+ inimestele, sest neil on immuunvastus vaktsineerimisel madalam ja on suurem risk põdeda Covid-19 haigust raskelt. 60–79-aastastele inimestele on teise tõhustusdoosi tegemine soovitav, kui viiruse levik elanikkonnas hakkab suurenema. Ka Eesti andmed näitavad, et Covid-19 tõttu haiglasse sattumise risk on suurem üle 60-aastaste seas. 

Ekspertkomisjon soovitab kasutada teiseks tõhustusdoosiks monovalentseid mRNA vaktsiine, nagu Pfizer/BioNTech Comirnaty või Moderna Spikevax, pärast kuue kuu möödumist viimasest doosist või Covid-19 haiguse põdemisest. Juhul, kui inimesel on tekkinud eelnevate vaktsineerimiste käigus tõsised kõrvalmõjud mRNA-põhistele Covid-19 vaktsiinidele, siis võib kasutada tõhustusdoosiks arsti otsusel ka Nuvaxovidi vaktsiini.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: