Ukraina konsul kritiseeris põgenikud Tallinki laevale paigutanud Šotimaad

{{1657775580000 | amCalendar}}
Tallinki laev Victoria I
Tallinki laev Victoria I Autor/allikas: Tallink Grupp

Ukraina peakonsul kritiseeris Šotimaa valitsust otsuse eest paigutada sinna saabunud sõjapõgenikud Tallinki laevale MS Victoria, kus tema hinnangul on kajutid väiksemad kui vangikongid. Tallinki esindaja lükkas kriitika tagasi, rõhutades kajutite pakutavat privaatsust.

"Ma ei taha, et inimesed elaksid kuus kuud laeval, keegi ei taha seda," ütles Ukraina peakonsul Edinburghis Yevhen Mankovskyi väljaandele The Telegraph. "Ma loodan, et inimesed ei jää laevale liiga kauaks," lisas ta.

Šoti valitsuse renditud kruiisilaeval Victoria asuvate kajutite suurus on kaheksa ruutmeetrit (86 ruutjalga). Laev seisab Edinburghi sadamas ning sellel on 739 neljale inimesele mõeldud kajutit.

Mankovskyi rääkis, et kuulis otsusest Ukraina sõjapõgenikud laevale paigutada alles esmaspäeval, kui otsus avalikuks tehti. Ta lubas oma täpsema seisukoha avaldada pärast seda, kui on ise laeval olukorraga tutvumas käinud.

"Vaatame, anname neile võimaluse ja vaatame, kuidas see toimib, sest me peame nägema, mida inimesed selle kohta ütlevad," rääkis diplomaat. "Kui saame selle kohta negatiivset tagasisidet, siis saame pärast seda Šoti valitsusega midagi arutada. Kui see nii on, et inimesed ei ole sellega rahul, siis võib-olla peame midagi muutma," lisas ta.

Mankovskyi rõhutas, et laev ei tohiks olla seal elavate inimeste jaoks "vangla" ning tunnistas, et "ei ole hea", kui elamispind inimese kohta on 43 ruutjalga. Šotimaal on vangla üksikkambrite suurus vähemalt 75 ruutjalga ja jagatud kambrites peaks reeglite kohaselt olema iga kinnipeetava kohta vähemalt 48 ruutjalga.

Arvatakse, et pärast Venemaa sissetungi veebruaris on Šotimaale saabunud kuni 10 000 ukrainlast.

Šotimaa valitsusjuht Nicola Sturgeon on varem öelnud, et sooviks ukrainlaste sooja vastuvõtmist šotlaste poolt. Šoti valitsus teatas aga 11. juulil, et peatab oma toetusskeemi vähemalt kolmeks kuuks, kuna on taotlustega ülekoormatud.

MS Victoria on renditud kuueks kuuks ja see seisab pärast saabumist Tallinnast, kus seda kasutati samuti põgenike majutamiseks, kuningliku jahi Britannia kõrval.

Šoti valitsuse pressiesindaja ütles, et kõigi ümberasustatud ukrainlaste heaolu "jääb valitsuse absoluutseks prioriteediks" ja ütles, et nõustub Mankovskyiga, et põgenikud ei peaks veetma "ajutises majutuskohas rohkem aega, kui on hädavajalik".

"Laev pakub ümberasustatud inimestele turvalist majutust koos restoranide, laste mänguruumide, poodide ja ühiskondlike ruumidega," lisas pressiesindaja. "Pered majutatakse vastavalt nende vajadustele, nagu on olnud ka teistes ajutistes majutuskohtades."

Küsimusele, mida Šotimaa ja Ühendkuningriigi valitsus saaks Ukraina abistamiseks teha kõige olulisema asjana, vastas Ukraina konsul: "Raketid, pommid, raskerelvad."

"Seda kõike on Ühendkuningriik meile andnud, me hindame seda väga, oleme toetuse eest tänulikud, kuid vajame veel rohkem," Mankovskyi.

Tallink lükkas kriitika tagasi

Tallinki esindaja lükkas Ukraina diplomaadi kriitika tagasi, rõhutades laevadel pakutavate tingimuste eeliseid võimlates, telkides või kasarmutes majutamise ees.

"Oleme alates 7. aprillist majutanud Isabelle'il [Eestisse saabunud] Ukraina põgenikke ja meil pole sellega probleeme olnud. Pigem vastupidi, inimesed mõistavad, et kajut olgugi väike, aga kus on oma duširuum ja tualett, pakub privaatsust, mis on siiski parem kui madrats spordisaali põrandal," ütles Link neljapäeval ERR-ile.

"Laevad on mugavad, seal on kasutada palju avalikke alasid ja ruume. Jah, magamiskajut võib olla väike, kuid üldised avalikud ruumid – arstikabinet, rootsi laua restoran, kohvik, apteek, pardapood ettenägematute asjade jaoks ja paljud pardal olevad avalikud teenused – on palju avaram kui oleks hotellides ja kindlasti ka mõnes muus majutusalternatiivis. Niisiis, me ei nõustu kriitikaga ja võrdlus vangikongiga on ebaõiglane," rõhutas Link.

Tallink soovitab kriitikutel laevu külastada ja enne märkuste tegemist kaaluda alternatiive. "Me kõik töötame kõvasti ja anname endast parima, et hoolitseda ja pakkuda selles olukorras parimaid lahendusi võimalikult paljudele ümberasustatud inimestele," märkis ettevõtte esindaja.

Tallink viitas ka sellele, et põgenikud ei saa jääda lõputult hotellidesse, mis püüavad alanud turismihooajal pisutki koroonakriisiga tekkinud kahjumeid tagasi teenida.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: