Saksa minister: Putini lubadused on nagu jõuluvana uskumine

Saksamaa põllumajandusminister Cem Özdemir
Saksamaa põllumajandusminister Cem Özdemir Autor/allikas: SCANPIX/Bernd Weißbrod/dpa

Saksamaa roheliste hulka kuuluv põllumajandusminister Cem Özdemir ja teised Euroopa ametiisikud on väga skeptilised, et Venemaa ja Ukraina suudavad jõuda kokkuleppele Ukraina viljaekspordi jätkamiseks Musta mere kaudu, vahendab Politico.

Saksamaa põllumajandusminister Cem Özdemiri hinnangul on Vene presidendi lubadusi uskuda sama kui jõuluvana või lihavõttejänest uskuda.

Özdemiri hinnangul ei jõua kõnelused Ukraina viljaekspordi jätkamiseks mitte kuskile, kuna "Putini sõnad ei ole väärt seda paberit, millele need kirja pannakse".

Saksa ministri skeptitsism tuleb hoolimata Türgi ja ÜRO eelmise nädala teadaannetest, et Venemaa ja Ukraina vahel on saavutatud põhimõtteline kokkulepe.

Praegu on Ukrainas lõksus ligikaudu 23 miljonit tonni teravilja ja õliseemneid.

Selle nädala teisipäeval peaksid Iraanis kohtuma Türgi president Recep Tayyip Erdogan ja Venemaa president Vladimir Putin. ÜRO peasekretär Antonio Guterres on kohtumisest lootnud blokaadi lõpetamise kokkulepet.

Neli osalist peaks järgmine nädal kohtuma Istanbulis ning allkirjastama kirjaliku kokkuleppe, kinnitas Politicole kõnelustega kursis olev ametnik.

Ukraina ametiisikud on avalikult Türgi vahenduspüüdluste suhtes positiivselt meelestatud, kuid tegelike tulemustesse väga ei usuta. Ukraina välisministeeriumi töötaja Olga Trofimtseva sõnul on probleeme nii usalduse puudumise kui ka Ukraina sadamate demineerimise keerukuse tõttu.

Veel on ebaselge, kuidas ja kes kontrollib toidulaevade saadetisi ning mismoodi suudetakse Istanbulis tööle panna koordinatsioonikeskus. Trofimtseva sõnul on Ukraina jaoks suurim probleem vajadus saada selged ja tugevad julgeolekutagatised.

Põllumajandusminister Özdemir on kutsunud üles Euroopa Komisjoni võtma toidukriisis aktiivsemat rolli. Özdemiri sõnul tuleb suurendada Ukraina toidu eksporti Euroopa Liidu maanteede ja raudteede kaudu.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: