Kremli agressiivne gaasipoliitika tõstab maailmaturul LNG hinda

Moskva Kreml.
Moskva Kreml. Autor/allikas: Pixabay

Venemaa jätkab gaasitarnete vähendamist Euroopasse ja ülemaailmne konkurents veeldatud maagaasi (LNG) pärast suureneb. Aasia ja Lõuna-Ameerika riigid plaanivad osta talveks rohkem veeldatud maagaasi.

"Lõuna-Korea ja Jaapani energiafirmad plaanivad osta talveks rohkem veeldatud maagaasi, kuna mõlemad riigid kardavad, et Euroopa hakkab veeldatud maagaasi kokku ostma. Rohkem veeldatud maagaasi plaanivad hankida veel India ja Tai," ütlesid asjaga kursis investorid uudisteagentuurile Bloomberg. 

Venemaa gaasifirma Gazprom teatas esmaspäeval, et peatab järjekordse turbiini Saksamaale suunduvas Nord Stream 1 torujuhtmes ning gaasivoog väheneb viiendikuni selle tavavõimsusest. Euroopa riigid otsivad nüüd Vene gaasile alternatiive. Euroopa ja Aasia firmad hakkavad nüüd turul üksteist üle pakkuma. 

Selle talve jooksul väheneb tarnehäirete tõttu ka saadaoleva veeldatud maagaasi kogus, teatas Bloomberg.  

Veeldatud maagaasi hinnaralli võib inflatsiooni kiirendada kogu maailmas. Kõige suuremas hädas on arengumaad, nagu Pakistan ja Bangladesh. Neid riike võib tabada tõsine elektripuudus. 

Hiina oli eelmisel aastal maailma suurim veeldatud maagaasi importija. Hiina majandust räsivad praegu aga pandeemiast tingitud piirangud. 

"Kui Hiina majandusaktiivsus elavneb, võib see vähendada veeldatud maagaasi tarneid Euroopasse," hoiatas investeerimisfirma Goldman Sachs analüütik Samantha Dart. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: