Fitch muutis Eesti riigireitingu väljavaate negatiivseks

Kaubavagunid.
Kaubavagunid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reitinguagentuur Fitch kinnitas Eesti pikaajalise riigireitingu senisel kõrgel tasemel AA-, reitingu väljavaate muutis agentuur negatiivseks. Agentuur Standard and Poor's kinnitas aga reitingu senisel kõrgel tasemel AA- stabiilse väljavaatega.

Eesti reitingut toetavad tugevad institutsioonid, kuulumine Euroopa Liitu ja euroalasse, usaldusväärne eelarvepoliitika koos madala võlakoormusega ja netolaenuandja positsioon, vahendas majandusministeerium Fitchi reitingut.

Reitingu negatiivne väljavaade tuleneb negatiivsetest välismõjudest, Vene sõjaga seotud erakorralised kulud kasvatavad eelarvepuudujääki ja võlakoormuse taset. Fitchi hinnangul on Eesti võlatase küll sama reitinguga riikide seas endiselt väga madal, kuid viimaste aastate kiire kulude kasv ja tagasihoidlikum majanduskasvu prognoos võivad muuta võlakasvu peatamise keerulisemaks.

Majanduskasvu prognoosi on Fitch sõja tõttu vähendanud tänavu 1,2 protsendile (4,6 protsendilt) ja tuleval aastal 1,8 protsendile (4,4 protsendilt). Seda on mõjutanud muutused kaubavahetuses, inflatsioonis ja ettevõtete kindlustundes. Samuti mõjutavad Eesti avatud majandust ELi majanduse energiapuuduse tõttu halvenenud väljavaated.

Inflatsioon jääb sel aastal keskmiselt 17,5 protsendi juurde ja 2023. aastal 6,3 protsendi juurde, prognoosis Fitch. Energiahindade kallinemine tõenäoliselt hoiab survet inflatsiooni kasvuks üleval, nagu ka teise pensionisamba säästude jõudmine majandusse, tugev palgakasv ja valitsussektori kasvanud kulud.

Reitinguagentuur Standard and Poor's (S&P) kinnitas Eesti riigireitingu senisel kõrgel tasemel AA- stabiilse väljavaatega, teatas ministeerium. Eesti reitingut toetavad tugevad institutsioonid ning tugev majandus- ja eelarvepoliitika, nagu ka kulumine Euroopa Liitu ja NATOsse.

Venemaa algatatud sõja tõttu prognoosis S&P Eestile tänavu 1,5 protsendist majanduskasvu. Sõja tõttu kasvavad ka kaitsevõime tugevdamise, energia julgeoleku tagamise ja põgenikega seotud kulutused. 2023. aastaks ootab agentuur Eestile kahe protsendilist ja 2024-2025 aastatel keskmiselt 2,7 protsendist majanduskasvu.

S&P prognoosis, et Venemaa sõja kaudsed mõjud kergitavad Eesti suguse väikese avatud majandusega riigi inflatsiooni ja see jääb kõrgeks kogu 2022. aasta vältel.

Agentuur prognoosis eelarve puudujääki 2022. aastaks 3,8 protsenti SKPst ning selle alanemist perioodil 2023-2025 keskmiselt 1,6 protsendini SKPst.

Reitingu tõstmiseni viiks S&P hinnangul Eesti majanduse oodatust suurem kasv, mis tõstaks ka sissetulekute taset.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: