Bellingcat: Vene spioon jõudis NATO Itaalia staabi siseringi

NATO sõdur
NATO sõdur Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/ARMEND NIMANI

Juurdlusportaali Bellingcat sõnul lõi Vene GRU ühele enda agendile Peruu kodaniku kuvandi, kes hiljem Itaalias kohaliku Napoli Lions klubi kaudu lävis NATO staabi töötajatega.

Bellingcati sõnul põgenes 2018. aastal Itaaliast Vene sõjaväeluure GRU naisspioon, kuna Bellingcati Skripali mürgitamise juurdlus tuvastas laialdaselt saadaolevate andmete põhjal, et paljude Vene agentide võltsitud passid on järjestikku nummerdatud ja seega kergesti tuvastatavad.  

Itaaliast põgenenud Vene agent tegeles aastaid endale juveelikaupleja kuvandi loomisega ning sõbrustas Itaalias Napolis NATO staabis töötavate inimestega.

Spiooni võltsitud isikuandmete loomine algas Peruus 2005. aastal, kui võltsitud sünnitunnistuse ja ristimistunnistuse alusel püüti registreerida Peruu kodanikuks Maria Adela Kuhfeldt Rivera.

Kodanikuks registreerimine aga ebaõnnestus, kuna skeptiline riigiametnik küsis kinnitust ka väidetava ristimistalituse teinud preestrilt, kelle sõnul sellist inimest ei saanud 1978. aastal ristida, kuna vastav koguduse kirik rajati alles 1987. aastal.

2006. aastal teatas Peruu justiitsministeerium riigi Kongressile, et ametivõimud on avastanud kolm võltskodanikku, sh hiljem Vene agendiks osutunud Maria Adela.

Vene GRU aga ei teadnud tõenäoliselt, et Adela Peruu kodanikuks registreerimine kukkus läbi ning jätkas spioonile kuvandi ehitamist.

Seesama Maria Adela sai 2006. aastal samale nimele koos sama sünniaasta ja kuupäevaga ka Vene Föderatsiooni passi. See Vene pass kuulus järjestikku nimekirja koos teiste GRU spioonide passidega, mis hiljem ilmsiks tulid.

Samasse passinimistusse kuulus ka Vene agent, kes mõisteti süüdi Bulgaaria relvaäritseja Emilian Gebrevi mürgitamises ning üks agentidest, kes oli seotud Sergei Skripali mürgitamisega.

Spiooni kuvandi ehitamise kurioossumina avaldas Peruu valitsus 2006. aastal kahtluse, et sellist kodanikku nagu Maria Adela ei eksisteeri, kuid see pälvis tollal vähe tähelepanu.

Itaalias avas Maria Adela luksusliku ehtebutiigi ja hiljem klubi ning temast sai lausa Napoli Monte Nuovo Lionsi klubi sekretär.

Selle organisatsiooni üritustel käisid ka NATO kohaliku staabi (Allied Joint Force Command in Italy) töötajad, kuna sellele pani aluse Napolis paiknenud NATO ohvitser.  

Bellingcati hinnangul müüs naine kallite ehete pähe odavaid Hiina hulgitooteid. See ei takistanud naisel Napolis tuntust saavutamast.

Juurdluse tegid 10 kuu jooksul ühiselt Bellingcat, Der Spiegel, The Insider ja La Repubblica ning selle aluseks olid avalikult kättesaadavad andmed ning intervjuud inimestega, kes enda teadmata lävisid Vene spiooniga.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bellingcat

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: