Politsei: mõned Vene kodanikud Eestis on juba asunud oma relvi loovutama

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) politseileitnant Riita Proosa selgitas, kuidas hakkab välja nägema Eestis elavatelt Vene kodanikelt relvade ärakorjamine ning ütles, et osa neist on hakanud juba ise oma relvi ära andma.
Proosa ütles ERR-ile, et täpset aega, millal muudatusi ellu viiakse, veel öelda ei saa, aga kui seadus soovitud kujul jõustub, tunnistatakse kehtetuks umbes 1300 isiku relvaluba. Nendest umbes poole moodustavad Vene kodanike relvaload.
"Peale relvaloa kehtetuks tunnistamist on relva omanikul kohustus relv politseile üle anda ja ühe aasta jooksul võõrandada," ütles Proosa.
Tavapärane praktika on Proosa sõnul, et relvaomaniku kodus käivad kontrollimas piirkonnapolitseinikud, kes sekkuvad ka juhul, kui relvaomanik ise oma relva relvaloa kehtetuks tunnistamisel politseile üle ei anna.
"Seda ei juhtu väga sageli ning reeglina käituvad inimesed ise vastavalt seaduses sätestatule ja annavad õigeaegselt relva politseisse hoiule ning asuvad relva võõrandama. Eraldi arvestust PPA pidanud ei ole, mistõttu ei oska konkreetset arvu nimetada, aga mõned relvaomanikud on juba alustanud oma relvade võõrandamisega," rääkis Proosa.
Proosa märkis, et kui relvaomanik ette nähtud tähtaja jooksul relva ära ei anna, on politseil kohustus relv sundvõõrandada – see tähendab, et relvaomanikule makstakse relva eest turu keskmine väärtus ja politsei asub ise relva võõrandama.
"Kui seaduse muudatusest tulenevad tegevused nõuavad politseilt täiendavat ressurssi, tuleb need koostöös ministeeriumiga leida," ütles ta veel.
Siseminister Lauri Läänemets (SDE) ütles teisipäeval ERR-ile, et nn Vene kodanikelt relvade ärakorjamise eelnõu jõuab paari nädala jooksul valitsusse.
Toimetaja: Aleksander Krjukov