Amnesty raporti kohaselt on Läti pagulasi ning migrante piiril väärkohelnud

Inimõigusorganisatsiooni Amnesty International avaldas Läti kohta raporti, kus tuuakse välja pagulaste ning sõjapõgenike väärkohtlemine Läti-Valgevene piiril.
Raporti kohaselt on Läti võimud surunud Valgevenesse tagasi piiri ületanud pagulasi ning migrante. Samuti on sama kategooria isikuid raporti kohaselt ebaseaduslikult kinni peetud ja piinatud.
Migrantide väärkohtlemine olevat toimunud avaldamata asukohtades Läti metsades.
Samuti olevat Läti võimud ebaseaduslikke piiriületajaid peksnud ning andnud neile taseritega elektrišokke.
Mõndasid isikuid sunniti vastu nende tahtmist lähteriikidesse naasma, väitis Amnesty.
"Läti on andnud pagulastele ja migrantide julma ultimaatumi," väidab Amnesty International Euroopa institutsioonide büroo juht Eve Geddie – kas naasta "vabatahtlikult" lähteriiki või jääda piirialale.
Raporti kohaselt olevat Läti võimud jätnud mehi, naisi ja lapsi piirialale telkidesse või metsa üksi. Seda ka külmade temperatuuride korral.
Samuti on ebaseaduslikke piiriületajaid sunnitud tagasi üle piiri Valgevenesse, kus Amnesty hinnangul pole neil lootust saada rahvusvahelist kaitset.
Ühe Amnestyga suhelnud iraaklase sõnul on teda üle piiri tagasi saadetud 150 korda.
Läti kuulutas 2021. aasta augusti alguses oma piirialal välja eriolukorra peale Valgevene võimude algatust suunata Valgevene kaudu põgenikevoog Poola, Leetu ja Lätti.
Eriolukorra ajal peatati õigus paluda asüüli neljal Läti piirialal. Samuti otsustati anda võimudele õigus saata piiriületajad sunni korras tagasi Valgevenesse.
Piirialadel kehtivat eriolukorda on Läti võimud korduvalt pikendanud kuni praeguseni, kuigi piiriületuste arv on langenud.
Amnesty kritiseeris juunis karmilt ka Leedu põgenikekeskusi ning on teinud sarnased raportid ka Valgevene ning Poola kohta.
Amnesty International avaldas augustis ka vastuolulise raporti Ukraina relvajõudude kohta. Amnesty sõnul pidanuksid Ukraina väed sõdima ainult seal, kus Ukraina tsiviilisikuid ei ole.
Raport mõisteti laialdaselt hukka ning raportit kritiseeris ka organisatsiooni Ukraina osakond. Protestiks lahkus Amnesty Internationali Ukraina juht oma ametipostilt, kuna tema sõnul ei arvestatud organisatsioon raporti koostamisel ukrainlaste endi vaate ning kommentaaridega.
Toimetaja: Allan Aksiim