Open House Tallinn avab huvilistele uksed 28 hoonesse

Pealinnas neljandat korda toimuv ekskursioonide sari Open House Tallinn avab sel nädalavahetusel uksed 28 hoonesse. Laupäeval kogunesid huvilised nii vanadesse tööstustesse kui ka veel valmimata hoonetesse.

Üks populaarsematest külastuspaikadest sel aastal on Paljassaare sadam, kus tööstushoone seest leiab ka üllatuslikult kinosaali. Peatselt läheb see maja aga lammutamisele.

"Me saime vaadata neid paari hoonet, mis kunagi olid kasutuses sadamal: kontorihoone ja siis laohoone. Ja siis saime üles ronida kraanasse," rääkis giid Jelizaveta.

Külastajate seas oli nii neid, kes sadama alal päris esimest korda uudistasid, kui ka neid, kelle mälestused ulatuvad aastate taha.

"Ma töötasin siin noorest põlvest. Mina olin laevamehhaanik ja siin oli meie kontor. Mis oli väga põnev, et ei olnud kunagi saanud portaalkraana otsa, alati olime laevas ja siis jälgisime lossimist," rääkis Egon.

"Kunagi ma töötasin siin. Ja üks põhjus, miks ma tahtsin lähemalt selle kohaga
tutvuda, sest kui ma siin töötasin, siis ei näinud ma siin eriti midagi. Käisin merel, siis polnud aega kõigi huvitavate kohtadega detailiselt tutvuda," ütles Aleksandr.

Lähiaastatel muutub Paljassaare sadamaala uueks linnaosaks ja juba järgmisel suvel avatakse osa sadamast kunsti- ja kultuurisündmusteks.

"Meie plaan on järgmisel aastal ehk siis järgmise aasta suvest siin osa alast lisaks veel avada ja põnevaid asju siia inimestele tegemiseks luua. /.../ Me soovime siia kindlasti tuua kultuuri, kunsti, erinevaid sündmusi ja linnafestivale," kirjeldas Hundipea kvartali esindaja Maarja Matteus.

Lammutamist ootava kvartali kõrval mõjub värskendavalt aga ekskursioon veel ehitamisel Pärnu maantee büroohoonesse, kust peatselt leiab erameditsiinikliiniku, restorani ja arhitektuuribüroo. Huvilisi leidus ka sinna paarikümne ringis.

"Ma olen kohanud siin ümberkaudseid elanikke, kes olid mures, kuidas autode voog hakkab olema ja kuidas see nende elu mõjutab. Ka on olnud tulevasi kliinikutöötajaid uudistamas, kes tahavad enne novembrikuud teada, kus nad töötama hakkavad," selgitas giid Mari-Liis.

Hoone teeb eriliseks keskkonnasäästlik arhitektuur ja ainulaadne maaküttesüsteem, mistõttu pole seal radiaatoreid ega konditsioneere.

"See objekt on, võiks öelda, tänapäevase looduslähedase ja keskkonnasõbraliku ja energiasäästliku linna tippteos," sõnas Eesti Arhitektuurikeskuse juht Raul Järg.

Arhitektuurisündmus Open House Tallinn jätkub pühapäeval uute ringkäikudega.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: