Sõja 249. päev: Venemaa kiirendab Hersoni oblasti tühjendamist

{{1667105580000 | amCalendar}}
Majarusude koristamine Tšernihivis.
Majarusude koristamine Tšernihivis. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/OLEG PETRASYUK

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi teatel kiirendab Venemaa Ukrainas okupeeritud Hersoni oblasti tühjendamist tsiviilelanikest ning paneb nende asemele tsiviilrõivastuses sõjaväelased.

Oluline 30. oktoobril kell 22.22:

- Suurbritannia kaitseministeeriumi hinnangul eelistab Wagneri palgasõdurite grupp uute liikmete värbamisel nüüd kvantiteeti kvaliteedile;

- Ukraina kindralstaap: Vene väed viivad Hersoni oblastist raskerelvastuse minema;

- Venemaa leidis laevastikku rünnanud droonid;

- Linnapea: vene väed valmistuvad Severodonetski kaitseks;

- NATO: Venemaa peab lõpetama toidu relvana kasutamise;

- Venemaa sõda Ukraina vastu kaardistava vabatahtlike grupi hinnangul tabas laupäevane droonirünnak Sevastopoli lähedal ilmselt Vene fregatti Admiral Makarov;

- Ukraina relvajõudude hinnangul kaotas Venemaa viimase ööpäevaga 950 sõdurit;

- ISW: Venemaa tõstab Hersoni oblasti elanikke kiirkorras kodudest välja ja paneb nende asemele sõjaväelased;

- New York Timesi hinnangul saavutab Ukraina tänu lääne abile lõunarindel suurtükiväes ülekaalu;

- Zelenski nõuniku hinnangul on läbirääkimised Venemaaga sõja ajal ajaraisk;

- Valge Maja hinnangul muudab Venemaa lahkumine ÜRO vahendatud viljaekspordi leppest toidu relvaks;

- Vene meedia teatel vahetas Moskva kesksõjaväe ringkonna ülema Aleksandr Lapini välja;

- Venemaa tahab esmaspäeval ÜRO Julgeolekunõukogu kokku kutsumist.

Ukraina kindralstaap: Vene väed viivad Hersoni oblastist raskerelvastuse minema

Vene väed kavatsevad viia ära Dnepri jõe paremkaldalt oma suurtükid, teatas Ukraina kindralstaap, lisades, et need üksused viiakse tõenäoliselt mujale rindejoonele.

Samal ajal üritavad Vene väed muuta Hersoni oblastis okupeeritud alad inimeste jaoks elamatuks, märkis kindralstaap. Näiteks Nova Kahhovka linn on ilma jäetud internetist ja mobiillilevist ning kohalikele poepidajatele on antud käsk kauplused sulgeda hiljemalt novembriks.

Ukraina luureülem Kõrõlo Budanov hoiatas samas, et Vene vägede lahkumine Hersonist on vaid näiline, tegelikkuses tuuakse sinna oma positsioonide kaitseks uusi üksusi.

Linnapea: vene väed valmistuvad Severodonetski kaitseks

Venemaa on suurendanud sõjaväelaste arvu strateegiliselt olulises Severodonetski linnas Luhanski oblastis, ütles Severodonetski linnapea Oleksandr Striuk.

Striuki sõnul mineerivad Vene sõjaväelased kõiki kohti, mida saab ning püstitavad kaitserajatisi. Severodonetskis asub ka hiljuti Vene sõjaväkke mobiliseeritute treeninglaager.

Severodonetsk langes Vene vägede kätte juuni lõpus.

Suurbritannia kaitseministeerium märkis oma ülevaates, et Venemaa on asunud ehitama kaitserajatisi rindejoonest kaugemale, et tõrjuda Ukraina vägede kiireid vasturünnakuid.

Briti luure: Wagneri grupp eelistab nüüd sõdurite hulka kvaliteedile

Suurbritannia kaitseministeerium ütleb oma hiljutisimas ülevaates, et Venemaa toetatud palgasõdurite grupp Wagner on varem hoidnud liikmete värbamisel suhteliselt kõrget taset ning paljud selle võitlejad on teeninud Venemaa professionaalsete sõduritena.

Briti luure märgib, et Wagneri grupp on nüüd hakanud värbama erinevaid haigusi, sealhulgas HIV-i ja hepatiiti põdevaid vange. See näitab luure hinnangul, et rühmituse prioriteet on nüüd numbrid, mitte kogemus või kvaliteet.

Suurbritannia kaitseministeerumi andmetel plaanib Wagneri grupi asutaja Jevgeni Prigožin ehitada Ida-Ukrainasse 200 kilomeetri pikkuse tankitõrje kaitserajatise ja see nõuab suurt tööjõudu.

"On reaalne võimalus, et osa värvatud vangidest pannakse lõpuks kaitserajatist ehitama," lisab Briti luure.

NATO: Venemaa peab lõpetama toidu relvana kasutamise

Moskva peab koheselt taasliituma ÜRO lepinguga, mis lubas Ukrainal eksportida vilja Mustal merel, teatas pühapäeval NATO kõneisik Oana Lungescu.

"President Putin peab lõpetama toidu relvana kasutamise ja lõpetama ebaseadusliku sõja Ukrainas. Me kutsume üles Venemaad ümber mõtlema ja uuendama kohe lepingut, et toit jõuaks nendeni, kes seda kõige rohkem vajavad," ütles Lungescu, lisades, et viljaeksport Ukrainast on aidanud alandada maailmas toidu hindu.

BBC analüüsi järgi on alates viljakoridoride loomisest Mustal merel ehk 1. augustist Ukrainast laevadega viidud välja üle 8,6 miljoni tonni vilja ja muid toiduaineid. Samas on vaesematesse riikidesse sellest jõudnud alla 30 protsendi, rikastesse riikidesse aga 44 protsenti, selgus uuringust.

Venemaa leidis laevastikku rünnanud droonid

Venemaa kaitseministeerium teatas pühapäeval, et laupäeval Vene Musta mere laevastikku rünnanud droonid on leitud ja neid on analüüsitud.

Kaitseministeeriumi sõnul võib droonidest saadud informatsioonist järeldada, et rünnakut juhiti rannikult Odessa lähedal. Droonid olid ministeeriumi väitel lennanud mööda viljaveoks mõeldud turvatsooni, enne kui muutsid kurssi ning suundusid Sevastoopoli peale.

Ministeerium väitis, et droonid olid varustatud Kanadas valmistatud navigatsioonimoodulitega ning rünnaku viis läbi Ukraina Suurbritannia juhtimisel. Suurbritannia on Moskva väited tagasi lükanud.

GeoConfirmed: laupäevane rünnak tabas ilmselt Vene fregatti Admiral Makarov

Vabatahtlike grupp GeoConfirmed, mis kaardistab Venemaa sõda Ukraina vastu, avaldas videod, milles on väidetavalt näha mehitamata pealveesüsteeme (USV) ehk laevadroone ründamas Vene Musta mere laevastikku okupeeritud Krimmi poolsaarel asuva Sevastopoli linna lähistel.

Üks avaldatud video näitab väidetavat rünnakut Vene Admiral Grigorovitši klassi fregati vastu ning GeoConfirmed'i uurimise järgi vastab sellele tüübile Musta mere laevastikus Admiral Makarov.

"Video lõpeb, kui USV tundub alusega kokku põrkavat, tõenäoliselt see plahvatas," lisab GeoConfirmed.

Teine video näitab rünnakut Vene Natya-klassi miinijahtija vastu.

GeoConfirmed'i andmetel kasutati rünnakus Vene laevastiku vastu kuut kuni kaheksat laevadrooni.

Vene kaitseministeerium teatas laupäeval, et Ukraina ründas üheksa drooniga Sevastopolis Vene laevastikku. Ministeeriumi ütles, et rünnaku järel said miinijahtija ja tamm väiksemaid kahjustusi ning et Vene jõud lasid kõik droonid alla.

Ukraina valitsus pole väidetavat rünnakut kommenteerinud.

Paar kuud tagasi – 31. juulil ja 20. augustil – toimus mitu droonirünnakut Vene mereväe peakorterile Sevastopolis, mille käigus said sealsed hooned kahjustada.

Ukraina peastaap: Vene väed korraldasid viis raketi- ja 23 õhurünnakut

Ukraina relvajõudude peastaabi teatel tegid Vene väed möödunud ööpäeva jooksul viis raketi- ja 23 õhurünnakut ning tulistasid välja rohkem kui 100 MLRS-i (mobiilsed raketisüsteemid).

Ukraina teatel toimusid rünnakud enam kui 45 asula ümbruses, nende seas Donetski oblastis Slovjanski ja Siberski juures, Zaporižžjas ning Hersoni oblastis Novooleksandrivka ümbruses.

Kiievi teatel andis Ukraina õhuvägi ööpäeva jooksul Vene sihtmärkide pihta 32 lööki. Ukraina õhutõrje sõdurid tulistasid alla raketi Iskander-K ja kaks Vene vägede drooni Orlan-10.

ISW: Venemaa kiirendab jõupingutusi Hersoni oblasti tühjendamiseks

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel on Venemaa ametiisikud andnud Hersoni oblasti elanikele kahepäevase etteteatamisega väljatõstmisteate ning tugevdanud kontrolli okupeeritud Krimmi suunduvatel teedel teetõkete juures.

ISW vahendab ka väiteid, et Vene sõjaväelased paigutavad Nova Kahhovkast tsiviilelanikke sunniviisiliselt ümber ning et Berõslavi linnas panevad Vene sõjaväelased tsiviilrõivad selga ja kolivad eramajadesse.

ISW märgib, et rahvusvahelise seaduse järgi on tsiviilstaatuse jäljendamine pettus, mis rikub relvakonflikti reegleid.

"Venemaa võib kasutada pettuse taktikat, et tühjendada Hersoni oblasti alasid ja asustada need uuesti tsiviilriietuses sõduritega, et luua tingimused Ukraina süüdistamiseks tsiviilsihtmärkide tabamises, kui nad ründavad Venemaa sõjalisi positsioone," selgitab ISW.

NYT: Ukraina saavutab tänu lääne abile lõunarindel suurtükiväes ülekaalu

Ukraina on suurendanud oma relvaarsenali ulatust ja täpsust täppisjuhitavate rakettide ja suurtükimürskudega ehk relvaklassiga, millest Venemaa arsenalis on suures osas puudus, vahendab New York Times.

"Ukraina sõdurid võtavad maha miljoneid dollareid maksvaid soomusmasinaid odavate isetehtud droonidega, aga ka täiustatud droonide ja muude USA ja liitlaste pakutavate relvadega," märgib leht.

New York Times lisab, et suures osas on Ukraina kasvav eelis suurtükiväes see, mis on võimaldanud lõuna rindejoonel edasi liikuda strateegilise sadamalinna Hersoni suunas, mis on ainus piirkondlik pealinn, mis Venemaal õnnestus pärast 24. veebruari okupeerida.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 950 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele alates täiemahulise invasiooni algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 71 200 (võrdlus eelmise päevaga +950);
- tankid 2672 (+13);
- jalaväe lahingumasinad 5453 (+52);
- lennukid 274 (+1);
- kopterid 252 (+0);
- suurtükisüsteemid 1724 (+16);
- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 383 (+3);
- õhutõrjesüsteemid 197 (+2);
- operatiivtaktikalised droonid 1412 (+6);
- tiibraketid 352 (+1);
- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4120 (+13);
- laevad / paadid 16 (+0);
- eritehnika 154 (+2).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Mitmikraketiheitja HIMARS Hersoni oblasti põhjaosas. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Zelenski nõunik: läbirääkimised Venemaaga on ajaraisk

Läbirääkimised Venemaaga sõja käigus on ajaraisk, ütles Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski nõunik Mõhhailo Podoljak pärast Moskva teadet, et peatab kolme kuu eest sõlmitud viljaleppes osalemise. Venemaa sidus oma otsuse droonirünnakuga Sevastopoli lahele, kus paikneb Vene Musta mere laevastik.

"Tuumaähvardus, energiaterror, viljablokaad... Putin muutis toidu, külma ja hinnad relvadeks maailma vastu," ütles Podoljak sotsiaalmeediasse tehtud postituses.

"Putini Venemaa peab hübriidsõda Euroopa vastu, võttes Aafrika ja Lähis-Ida pantvangi. Tõestades taaskord: läbirääkimised Vene Föderatsiooniga on ajaraisk," lisas ta.

Valge Maja: Venemaa muudab toidu relvaks

Venemaa otsus peatada osalus ÜRO vahendatud viljaekspordi leppes muudab toidu relvaks, kommenteeris USA rahvusliku julgeoleku nõukogu pressiesindaja Adrienne Watson laupäeval.

"Venemaa igasugune jutt kriitilise tähtsusega viljaekspordi peatamisest on põhimõtteliselt väide, et inimesed ja perekonnad kogu maailmas peaksid toidu eest rohkem maksma või nälga jääma," ütles Watson pressiteates.

"Venemaa püüab taas kasutada enda alustatud sõda ettekäändena toidu relvaks muutmiseks, mõjutades otseselt abivajavaid rahvaid ja üleilmseid toiduhindu ning süvendades niigi kohutavaid humanitaarkriise ja toitu puudutavat ebakindlust."

Valge Maja lisas, et Musta mere viljaleppe alusel on juba eksporditud Ukrainast 9,3 miljonit tonni vilja ning see on maailmas hindu alla toonud.

Kiiev: igasugused kokkulepped Venemaaga on välistatud, kuni sõda kestab

Ukraina presidendi kantseleiülem Andri Jermak välistas laupäeval Venemaaga igasugused kokkulepped seni, kuni sõda kestab.

Ta lisas, et Moskva kasutaks igasugust pausi lahingupidamises selleks, et oma vägesid ümber grupeerida ja ressursse koguda.

Vene meedia: Moskva vahetas kesksõjaväe ringkonna ülema välja

Venemaa kesksõjaväe ringkonna ülem Aleksandr Lapin vahetati välja, vahendas Moscow Times, viidates kaitseministeeriumi allikatele.

Lapini väljavahetamise põhjus pole teada ning esialgu pole selge, kes tema asemele määratakse ning mis ametisse ta ise asub.

Wagneri palgasõdurite grupi asutaja Jevgeni Prigožin ja Tšetšeenia liider Ramzan Kadõrov on kritiseerinud Lapinit selle eest, kuidas ta Venemaa vägesid Ukrainas juhtis. Eelkõige süüdistati teda Vene vägede Lõmanist väljaviimises.

Lõman on Donetski oblastis oluline logistiline sõlmpunkt ja n-ö värav okupeeritud Luhanski oblastisse. 1. oktoobril vabastasid Ukraina väed linna, mis oli alates maist okupeeritud.

58-aastane kindralpolkovnik Aleksandr Lapin oli kesksõjaväe ringkonna ülem alates 2017. aastast. Tema oli nende seas, kes kavandas Venemaa sõjalisi operatsioone Ukrainas Tšernihivi, Sumõ ja Harkivi oblastis. Need kolm piirkonda on nüüd Vene vägede käest vabastatud.

Venemaa tahab esmaspäeval ÜRO Julgeolekunõukogu kokkukutsumist

Venemaa esindaja ÜRO-s Dmitri Poljanski teatas sotsiaalmeedias, et Venemaa tahab esmaspäevaks ÜRO Julgeolekunõukogu kokkukutsumist seoses rünnakuga Sevastopoli lahele, mille Moskva sõnul korraldas Ukraina.

Venemaa peatas rünnaku järel Ukrainaga sõlmitud viljaleppes osalemise teadmata ajaks. ÜRO teatel on organisatsiooni esindajad sel teemal Venemaa võimudega kontakteerunud.

Päev enne Venemaa viljaleppe peatamise teadet ütles ÜRO pressiesindaja Stephane Dujarric, et viljalepet tuleks pikendada, et panustada toidujulgeolekusse kogu maailmas ning pehmendada elukalliduse tõusu.

Toimetaja: Merili Nael, Marko Tooming

Allikas: Reuters, CNN, The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: