Alutaguse vald otsustas punamonumendid eemaldada

{{1668333120000 | amCalendar}}
Foto: Rene Kundla/ERR

Alutaguse vald on Ida-Virumaa omavalitsustest esimene ja seni ainus, kes on volikogus otsustanud, et valla maal asuvad punasambad tuleb eemaldada.

Alutaguse volikogu esimees Marek Kullamägi rääkis ERR-ile, et vald on Iisaku ühishauaga seoses pöördunud kaitseministeeriumi poole, sest see on praeguses asukohas kohatu. "See läheb ümbermatmisele Iisaku surnuaeda," ütles ta.

Kullamägi sõnul on näiteks Katasel partisanidele pühendatud kivi, mille asukoht ei ole samuti kohane. "Kivi võtab endale Vaivara Sinimägede sõjaväemuuseum. Selle taga on tundmatu sõduri haud, mille kohta puuduvad andmed. Kuna me ei tea, kas seal on matmisi või ei ole, siis palusime kaitseministeeriumit see tuvastada. Kui seal keegi on, siis see läheb ümbermatmisele Alajõe surnuaeda," lausus Kullamägi.

Ta rääkis, et Vasknarvas on isetekkeline punasammas. "1977. aastal tehti see kordoni juurde, kordoni remondi käigus 1995. aastal tõsteti see ringi praegu avalikus ruumis olevale kohale bussipeatuse kõrvale. Ja me leiame, et selle mõistlik koht on ka Vasknarva surnuaias," ütles Kullamägi.

"Alutaguse vald ei lõhu, ei lammuta, aga väärikalt kannab kõik üle nendesse kohtadesse, kus on nende kohad praegu õiged," sõnas Kullamägi.

Ta märkis, et kaevatööde ja ümbermatmise kulud katab loodetavasti riik. Kõik, mis puudutab mälestuskive, siis need kulud katab vald.

Kullamägi rääkis, et on teatavat vastuseisu kohanud ka kohalike elanike seas Vasknarva kandis, ent kinnitas, et üritab inimestele selgeks teha, et erinevalt Narva sündmustest, tehakse Alutagusel need tööd mitte lõhkudes, vaid väärikalt ja volikogu otsusega.

Marek Kullamägi arvates ei peaks punamärkide eemaldamisega üleliia kiirustama, vaid oluline on, et omavalitsuses on vastu võetud konkreetsed otsused.

"Näiteks Vasknarvas me sel aastal demonteerime selle, mis seal on, ja valmistame ette uue platsi. Talvel ei tahaks seda teise kohta panna, pigem kevadel, kui seal on rahvast rohkem – praeguse aastaajal on Vasknarva külas väga vähe rahvast. Konsulteerime rahvaga, milline variant neile kõlbab, ning usun, et aprilli lõpus, mai alguses on uus koht valmis," ütles volikogu esimees.

Kokku on Kirde-Eestis umbes poolsada teise maailmasõjaga seotud Nõukogude võimu püstitatud monumenti.

Neist osa Narvas ja Narva-Jõesuus omavalitsuste maal asunud punamonumente eemaldas riik hoogtöö korras augustikuus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: