Saksamaal langesid kinnisvara hinnad esimest korda viimase 12 aasta jooksul

Ehitustööd.
Ehitustööd. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Saksamaa pangaliidu andmetel langesid elukondliku kinnisvara hinnad kolmandas kvartalis eelmise kvartaliga võrreldes 0,7 protsenti – seda pole küll palju, kuid eriline seetõttu, et on esimene hinnalangus viimase 12 aasta jooksul.

Pangaliidu kolmanda kvartali andmetele ei ole veel kinnitust tulnud riiklikust statistikaametist. Teises kvartalis võrreldes esimese kvartaliga hinnad veel kasvasid – korterite ning ühe- ja kahepereelamute hinnad kerkisid siis 2,5 protsenti ja eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 10,2 protsenti.

Analüütikud prognoosivad arengut Saksamaa kinnisvaraturul siiski suhteliselt stabiilsena, viidates püsivale suurele nõudlusele. Nõudlus on kõrge, sest pakkumine on madal. Näiteks suurlinnades nagu Berliin, Düsseldorf ja Köln uute korterite arv eelmisel aastal aastases võrdluses langes.

Samas prognoositakse, et elukondliku kinnisvara hinnad võivad pikas vaates hakata langema. Saksa Majandusuuringute Instituudi (DIW) eksperdid kinnitavad seda nüüd esimest korda ka arvudega.

Hinnalangus võib tulla kuni 10 protsenti

DIW-i uuringu kohaselt suureneb tõsiste hinnakorrektsioonide oht kinnisvaraturul. 

"Me ei näe küll Saksamaal tohutut kinnisvarahinnamulli lõhkemas, aga kuni 10-protsendiline hinnalangus korterelamute ja kodude puhul on täiesti võimalik," ütles DIW-i uuringu üks autoritest Konstantin Kholodilin.

DIW-i ekspertide prognoosi taustaks on suur lõhe kinnisvaraturu ja üürituru vahel. Kui kinnisvaraturul on hinnad sel aastal kerkinud keskmiselt 11 protsenti, siis üüritult vaid neli protsenti.

DIW leiab, et kuna kinnisvara ostmist refinantseeritakse sageli üüritulu kaudu, hakkab viimane ühel hetkel mõjutama ka kinnisvara ostmist.

Uuringus hoiatatakse ka kinnisvara spekulatiivse kokkuostmisega tekkida võiva hinnamulli lõhkemise eest, mille kohta samuti juba esimesi märke on avastatud.

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: ARD Tagesschau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: