Peruu saab varsti oma viienda peaministri lühikese aja jooksul

Peruu Kongress
Peruu Kongress Autor/allikas: SCANPIX/EPA/STR

Ladina-Ameerika riigis Peruus on kasvanud vastasseis vasakpoolse presidendi Pedro Castillo ja riigi parlamendi vahel. Castillo ametisse määratud peaminister Anibal Torres astus hiljuti tagasi. Peruus on peale peaministrite tihedalt vahetunud ka presidendid – alates 2016. aastast on neid olnud tervelt viis.

Peruu vasakpoolne president Pedro Castillo võttis neljapäeval vastu oma peaministri Anibal Torrese tagasiastumisavalduse. Nüüd peab Castillo esitama ametisse oma viienda peaministri.

Torres püüdis enne seda ärgitada riigi Kongressi, et viimane korraldaks Torrese vastu umbusaldushääletuse, mida parlament ei soostunud tegema väites, et tingimused selleks pole veel täidetud.

Samas on Peruu Kongressi opositsioon püüdnud kaks korda Castillot edutult tagandada.

Peruu poliitilises süsteemis on umbusaldushääletus suure kaaluga. Kui Kongress oleks teinud kogu valitsuse vastu umbusaldushääletuse oleks Torres ja kogu tema valitsuskabinet pidanud tagasi astuma.

Samas oleks uuel järgmisel valitsuskabinetil olnud õigus kutsuda esile teine umbusaldushääletus mille läbi minekul oleks valitsusel olnud õigus sulgeda Kongressi istungjärk ja kutsuda esile uued erakorralised valimised.

2019. aastal sulges tollane Peruu president Martin Vizcarra sel viisil Kongressi ja kutsus esile erakorralised valimised peale kahe umbusaldushääletuse läbiminekut.

Peruu Kongress on sestsaadik muutnud umbusaldushääletuse esilekutsumise reegleid piirates olukordi, kus see on vajalik.

Riigis on eri valitsusharude vahel esinevad pinged tavalised. Alates 2016. aastast on Peruul olnud viis presidenti, vahendab Reuters.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: