Reitinguagentuur S&P muutis Eesti reitingu väljavaate negatiivseks

Tallinn
Tallinn Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reitinguagentuur Standard and Poor's (S&P) kinnitas Eesti riigireitingu senisel kõrgel tasemel AA-, kuid muutis reitingu väljavaate stabiilsest negatiivseks.

Eesti reitingut toetavad endiselt tugevad institutsioonid ning tugev majandus- ja eelarvepoliitika, nagu ka kuulumine Euroopa Liitu ja NATO-sse, märkis agentuur.

Kuigi Eestile tuleb kasuks kuulumine Euroopa Liitu ja euroalasse ning NATO-sse, võib Eesti krediidivõimekust siiski survestada konfliktiga kaasnevate majanduslike, rahanduslike või välismõjude suurenemine – oht majanduslangusele võib olla püsivam.

Sõda on juba Eesti majandusele omad jäljed jätnud, inflatsioon jõudis oktoobris 22,5 protsendi tasemele, mis mõjutab nii majapidamiste sissetulekuid kui ettevõtete investeeringuid. Peamiste kaubanduspartnerite vähenenud nõudlus ja kitsaskohad tarneahelates vähendavad Eesti kaupade eksporti. Üleüldine ebakindlus ja rahastamisvõimaluste koomale tõmbamine vähendab ka erasektori investeeringuid.

Osaliselt leevendavad neid mõjusid agentuuri hinnangul Euroopa Liidu toetused, millena peaks Eestile 2021–2027 perioodil tulema 6,7 miljardit eurot. Majanduslangust aitavad leevendada ka madal töötuse määr, majapidamiste tugev säästupuhver ja toetav eelarvepoliitika.

Eesti majanduskasv peaks jõudma aastatel 2024-2025 keskmiselt 2,8 protsendi tasemele.

Eesti võlakoormuse tase kasvab tõusnud kaitsekulutuste, põgenike toetamise ja majanduse jahtumisest tuleneva võimaliku väiksema maksulaekumise tõttu 1,9 protsenti SKP-st aastatel 2022–2025, kuid jääb siiski teiste arenenud riikide võlakoormuse tasemega võrreldes väga madalaks.

Agentuuri sõnul võib riigireitingu langetamist kaaluda kui realiseeruksid oodatust negatiivsemad sõja mõjud või toimuks sõja eskaleerumine, mis mõjutaks Eesti riigirahandust, kasvu ja konkurentsivõimet. Riigireitingu väljavaate tõstmiseni võib viia konflikti vaibumine ilma pikemaajaliste mõjudeta Eesti majandusele ja konkurentsivõimele.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: