Narva muuseum saatis Lenini kuju linnuse hoovist minema

Vladimir Lenini monument Narvas.
Vladimir Lenini monument Narvas. Autor/allikas: ERR

Narva linnuse hoovis asunud Vladimir Lenini kuju viidi kolmapäeval Tallinnasse, kus seda hakatakse eksponeerima ajaloomuuseumis.

"Täna lahkus Narva linnuse Läänehoovist Lenini kuju, mis paiknes siin alates 1993. aastast. Monument võetakse vastu Ajaloomuuseumi, mis tegeleb Eesti poliitilist ajalugu kajastava materjali kogumisega ja millel on juba avatud nõukogudeaegsete mälestusmärkide välinäitus. 2023. aasta kevadeni jääb monument hoiule Sõjamuuseumisse, kus on selleks vastavad võimalused," teatas muuseum sotsiaalmeedias.

Lenini kuju paikneb Narva linnuses alates 1993. aastast, kui see demonteeriti Peetri platsilt. Kuna linnuses käivad rekonstrueerimistööd, mille projekt skulptuurile seal asukohta ette ei näe, tuli see teisaldada.

Muuseum teatas, et alates 2021. aasta detsembrist toimuvad Narva linnuses suured ehitustööd ning selle projekt, mis nägi ette Lenini kuju ära viimist praeguselt asukohalt, kooskõlastati Narva linnaga ja kinnitati 2018. aastal.

Venemaa 1917. aasta oktoobripöörde juhi mälestusmärk, mille autor on skulptor Olev Männi, avati Peetri platsil 1957. aasta 7. novembril ja demonteeriti 1993. aastal.  

Alates 1993. aastast oli Lenini monument Narva muuseumi abikogus, kuhu ta määrati 28. detsembril 1993. aastal.

Lenini kuju äraviimise vastu on võtnud sõna mõned Narva elanikud, kõige tuntum neist Narva volikogu liige Aleksei Jevgrafov.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: