Viilma tõstatas muuseumides asuva kirikute vara tagastamise teema

EELK peapiiskop Urmas Viilma Toomkiriku restaureeritud tornimuna esitlusel.
EELK peapiiskop Urmas Viilma Toomkiriku restaureeritud tornimuna esitlusel. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) juht, peapiiskop Urmas Viilma tõstatas Nõukogude okupatsiooni ajal Eesti kirikutest muuseumidesse viidud kunstiväärtuste tagastamise teema, tõdedes, et riik ei ole õigluse taastamiseks piisavalt teinud.

"Oleks aeg rääkida riigisisesest dekolonialiseerumisest ja lisada siia eetiline mõõde, kui räägime Eesti muuseumidesse omanike tahte vastaselt okupatsiooni ajal jõudnud varadest, mida õigusriigi tingimustes ei ole endiselt tagastatud," kirjutas Viilma ERR-i portaalis avaldatud arvamusartiklis.

Piiskopi sõnul on tal hea meel, et Eestis on hakatud rääkima muuseumide dekolonialiseerimise ja eetilise eksponeerimise teemal.

"See tähendab, et kui eksponaadid on muuseumidesse sattunud eetiliselt kaheldaval viisil, kas siis kolooniaalperioodil või mõnel muul viisil, mis seab kahtluse alla nende eetilise soetamise, siis ollakse valmis eksponaatide tagastamiseks endisele omanikule. Ja seda tehakse eetilistel kaalutlustel - otsustuskorras, otsimata ettekäänet nende varade edasiseks hoidmiseks oma valduses," märkis peapiiskop.

Paraku ei ole Eesti riik ega muuseumid tema hinnangul seni olnud koostööaltid kirikutele kuulunud varade tagastamisel ning kui need on ka kirikutesse jõudnud, siis ei ole sageli olnud tegemist tagastamise, vaid varade deponeerimisega, lisas Viilma.

Peapiiskopi kinnitusel on kirik selle teema korduvalt tõstatanud kohtumisel valitsusliikmete ja muuseumide juhtidega, kuid seni tulutult. 

"Muuseumid ei soovi seda teemat arendada ja ka kultuuriministeeriumiga ei ole erinevate ministrite ajal olemasolevast olukorrast kaugemale jõutud. Teema sumbub või summutatakse. Varjutakse seaduse taha ja vähe tahetakse kuulda midagi eetikast," kirjutas ta. "Mõnel juhul on lausselge, et Nõukogude okupatsiooni ajal valitsenud kirikuvastane hoiak on muutunud muuseumide poolseks võitluseks staus quo säilitamiseks. Iga hinna eest püütakse hoida museaale enda valduses ja leitakse järjepanu uusi põhjuseid, miks varasid õigusjärgsele omanikule tagastada ei saa."

Lisaks viidatakse tema sõnul ka puudustele seadusandluses, kuid "tahet seadusi muuta, et olla eetilisemad ja okupatsiooniaegne ülekohus lõpetada, ei ole".

"Kuidas saab olla, et Eesti Vabariigi seadused ei luba olla eetilised?" küsis peapiiskop Viilma oma artikli lõpetuseks.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: