Läti tahab Vene kodanike huvi tõttu repatriatsiooniseaduse tühistada

Läti tahab Vene kodanike suure huvi tõttu Läti repatriatsiooniseaduse tühistada. Seaduse alusel said Lätti tulla inimesed, kellel on kas läti või liivi esivanemad. Kui varem oli repatriatsioonihuvi mitmelt poolt maailmast, siis eelmisel aastal tuli suur enamus taotlusi Venemaalt ja Läti võimude sõnul puudub neil taotlejatel tegelik huvi Läti vastu ja nad tahavad vaid elamisluba.

Läti valitsus toetab ettepanekut riigi repatriatsiooniseaduse tühistamiseks, kuna enamus repatriatsiooni kaudu Lätti tulnud inimestest on nüüdseks Vene kodanikud, teatas Läti rahvusringhääling LSM.

Repatriatsiooniseaduse alusel võivad oma etnilisele kodumaale naasta inimesed, kellel on kas läti või liivi esivanemad.

Läti repatriatsiooniseadus võeti vastu 1995. aastal ning seaduse vastuvõtmise ajendiks oli võimaluse tekitamine välislätlastel Lätti naasta.

Tollal oli LSMi sõnul huvi Lätti naasmise vastu lääneriikide ja idariikide vahel tasakaalus. Nüüdseks on aga enamus taotlusi Venemaalt ning eelmisel aastal oli repatrieeritud perekondadest ja isikutest tervelt 81 protsenti Vene kodanikud.

Läti kodakondsuse ja migratsiooniameti juhi Maira Roze sõnul tulevad Lätti püsiva elamisloa saamiseks inimesed, kes Lätist kui riigist tegelikult ei huvitu. Roze sõnul toimus oluline muutus 2022. aastal.

2022. aastal sai Läti 430 avaldust Vene kodanikelt Lätti repatrieerumiseks, nendest 220 rahuldati.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: