Vene merevägi üritab Punase mere ääres kanda kinnitada

Sergei Lavrov käis hiljuti Sudaanis
Sergei Lavrov käis hiljuti Sudaanis Autor/allikas: SCANPIX/AP/Marwan Ali

Ajaleht The Times kirjutab, et Sudaani hunta kiitis heaks Venemaa plaani rajada Punase mere rannikule mereväebaas. Kreml tahab Ida-Aafrika piirkonnas laiendada oma mõjuvõimu, piirkonna lähedal asub tähtis kaubatee.

Sudaaniga sõlmitav leping lubab Venemaal kanda kinnitada Punase mere ääres. Lääne ametnikud muretsevad, et Vene mereväebaas tugevdab Moskva sõjalist kohalolekut India ookeani piirkonnas, vahendas The Times

Venemaa tahab Sudaani rajada baasi, kus oleks umbes 300 sõdurit ja neli sõjalaeva. Vastutasuks tarnib Moskva Sudaanile relvastust. Läbi Punase mere liigub aastas 30 protsenti maailma konteinerveost. 

Moskva on piirkonda juba mitu aastat tahtnud rajada merebaasi. Hiljuti toimus Sudaanis järjekordne riigipööre. Lääne ametnikud ütlesid, et hunta kiitis lepingu heaks. Selle peab veel ratifitseerima kohalik seadusandlik organ. 

Hiljuti külastas Sudaani ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov. Ta väitis, et lääneriigid pole suutnud Venemaad rahvusvahelisel tasandil isoleerida. 

Aafrikas üritavad võimu suurendada ka USA ja Hiina. Piirkonnas tegutsevad veel endised koloniaalvõimud nagu Suurbritannia, Prantsusmaa. Veel tunnevad piirkonna vastu huvi Türgi ja Pärsia lahe riigid. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: