E-apteekide osakaal apteegiturul jääb paari protsendi juurde

Koroonapiirangute ajal tõusis e-apteekide populaarsus, kuid nende osakaal apteekide kogukäibest ei ole ka pärast pandeemia raugemist tagasi varasemale tasemele langenud. Ravimiameti statistika näitab, et hoolimata veebiapteekide kasvutrendist ostab enamik inimesi ravimeid siiski tavaapteegist.
Eestis tegutseb viis internetiapteeki: Apotheka, Südameapteek, Benu, Aptev ja Azeta, mis alates märtsist kasutab Euroapteegi kaubamärki. Turuosa kiirem kasv algas e-apteekidel koroonaajal, kuid ka pandeemia taandumine ei ole seda langusesse viinud.
"E-kaubandus tegi koroona ajal tõesti suure hüppe pea kõigis valdkondades, nii ka e-apteekides. Kuigi võis eeldada, et koroona leevenedes e-kaubandus mõnevõrra väheneb, siis seda trendi Südameapteegi e-apteegis hetkel küll näha ei ole," ütles Südameapteegi turundus- ja kommunikatsioonijuht Enel Kolk ERR-ile.
Benu apteekide proviisori ja Benu veebiapteegi juhataja Jekaterina Boberi sõnul läks nende veebiapteegil möödunud aasta väga hästi ning müük kasvas varasema aastaga võrreldes pea kolmandiku.
"Pandeemiaperiood suurendas hüppeliselt nõudlust veebiapteegiteenuse järele ning täna ei ole näha, et nõudlus selle vastu oleks oluliselt vähenenud. Sarnast tendentsi prognoosime ka tänavuseks aastaks," lausus ta.
Ka märtsist Azeta kaubamärgi Euroapteegi omaga asendanud OÜ PharmaMinti e-apteegi käive on aasta-aastalt kasvanud. Näiteks eelmise aasta neljandas kvartalis kasvas nende kaugmüügikäive võrreldes 2021. aasta sama perioodiga 72 protsenti.
E-apteekidest saab osta lisaks käsimüügiravimitele ka retseptiravimeid, käsimüügi veterinaarravimeid ja muid apteegikaupu. Viimaseid ostetaksegi veebi kaudu sagedamini kui ravimeid.
Nimelt näitab ravimiameti statistika, et kaugmüügi osakaal oli möödunud aasta viimases kvartalis 2,2 protsenti, ent kui eraldi vaadata, siis ravimite käive moodustas sel perioodil 0,8 protsenti, muude kaupade käive aga 5,6 protsenti apteekide kogukäibest.
Aastavõrdluses on e-apteekide osakaal veidi kasvanud: 2021. oli see 1,9 protsenti, mullu aga 2,05 protsenti apteekide kogukäibest.
Benu apteegi kogemus näitab, et kõige enam kasutavad veebiapteeki noored emad ja liikumisraskustega inimesed.
Südameapteegi esindaja sõnul on hüppelise kasvu teinud e-apteekri nõustamised. Nende e-apteekrid nõustavad iga kuu ligi 3000 klienti ja seda kasutatakse Kolgi sõnul kiireks abi saamiseks, kui perearstile oma murega kohe ei pääse.
"Paljud inimesed hindavad kõrgelt ka e-apteegi anonüümsust intiimsemate toodete ostul," tõi Kolk välja.
Ka Euroapteegi tegevjuht Dominykas Kryževičius tõi e-apteegi eelisena välja kliendi võimaluse privaatseks jääda. "E-apteegis nõustab inimesi igapäevaselt kogenud apteeker, kellele saab muretult esitada ka neid küsimusi, mida apteegis kohapeal olles apteekri käest ehk küsida ei soovita," tõdes ta.
Bober märkis, et kliendid kasutavad veebiapteegis võimalust ka oma aegunud ravimiretsepti pikendada.
Apteekide kogukäive on viimastel aastakümnetel kasvanud keskmiselt kaheksa protsenti aastas. 2021. aastal oli apteekide ja haruapteekide kogukäive 594 miljonit eurot. Keskmiselt kulutas Eesti elanik ravimitele ligi 110 eurot aastas.