Kõmu tekitanud teatrite rahastuse protokollid said avalikuks
Kultuuriminister allkirjastas neljapäeval käskkirja, millega jagatakse linna- ja erateatritele kokku 4,57 miljonit eurot. Avalikuks said ka protokollid teatritele pandud hinnetega, mille järgi kujunes esialgne rahastussüsteem ja mis pahandas teatreid, kes varasemast vähem raha oleksid saanud.
"Viimaste aegade avalik arutelu on näidanud, et teatrite rahastamine läheb inimestele korda. Selleks, et teatrid saaksid olla riigi toetuses kindlamad ning teha oma tööd rahus, plaanime tulevikus hakata rahastamisotsuseid tegema mitmeks aastaks," kommenteeris Hartman muudatusi teatrite rahastuses.
Tänavune taotlusvoor jäi tugevalt ajahätta ja toetuste protokollide ja seletuskirjade valmimine venis, seega lubas minister, et järgmise aasta taotlusvoor korraldatakse varem, et etendusasutustel oleks võimalik oma tegevust pikemalt ette planeerida.
"Avame ka toetuse andmise tingimusi reguleeriva määruse uuesti täpsustamiseks, et koostöös valdkonnaga teatrite rahastamise süsteemi edasi parandada," lisas Hartman.
Kuna eelmisel aastal võeti vastu uus etendusasutuse seadus, mille eesmärk oli muuta rahastust läbipaistvamaks, ja teatritele jagati raha kunstiliste kriteeriumite alusel pandud punktide järgi, siis erinesid uue rahastusmudeli järgi jagatavad summad senistest. Näiteks Tallinna Linnateater, kes sai toetust saanud teatritest ekspertidelt kõige vähem punkte - 72 punkti - oleks saanud poole vähem tegevustoetust kui 900 000 eurot, mis ta sai riigilt mullu.
Pahameele ennetamiseks ja selleks, et üleminekut sujuvamaks teha, kasutas Hartman ühekordselt ligi 850 000 euro suuruses täiendavaid vahendeid teatritele lisaraha maksmiseks. Nii ei jää teatrite toetussummad varasemast väiksemaks.
Seega saab ministri neljapäevase käskkirjaga ekspertide hinnangul 247 603 eurot väärinud VAT-teater 476 492 eurot ja Tallinna Linnateater ekspertide määratud 482 552 euro asemel 923 819 eurot ehk kõigist linna- ja erateatritest kõige rohkem.
Kunstilise tegevuse eest kõige enam - 96 - punkte saanud Tartu Uus Teater sai ekspertide määratud 428 935 euro asemel 430 790 eurot. Sama palju punkte saanud MTÜ Teine Tants ehk Kanuti Gildi Saal sai 380 894 eurot toetust.
Protokollidest tuleb välja, et teatrieksperdid andsid kõrgeid punkte ka Paide muusika- ja teatrimajale - 86 punkti -, Interaktiivsele Üksusele - 90 punkti ja Sõltumatu Tantsu Ühendusele - 90 punkti. Napilt said punkte Theatrum, Must Kast ja Vana Baskini Teater.
Linnateatri kohta kirjutasid eksperdid seletuskirjas, et "Linnateater on lavale toonud peamiselt klassikalise sõnateatri vormis lavastusi, mille tase on jäänud keskmiseks. Seetõttu on teatri mõju Eesti teatri tervikpildis väiksem kui varasematel aastatel."
Tartu Uue teatri kohta kirjutati protokollis, et "taotleja on oma visioonis olnud järjekindel ning võtnud oma töödes olulisi loomingulisi riske, sealhulgas on teater seda teinud ka selgelt majanduslikel kaalutlustel loodud töödes. Sellest tulenevalt on taotleja senise etendustegevuse kunstiline ambitsioon
kõrge".
Samuti öeldakse seal, et Tartu Uut Teatrit iseloomustab "omapärane, hea intuitsiooniga koostatud ja päevakajaline repertuaar, mis on põnevalt ja kõrgel tasemel teostatud. Taotleja mõju valdkonna arengule on olnud kõrge. Teater toob lavale palju ajakohast, samas leidlikult teostatud ning tihti tugeva kunstilise ideega repertuaari, pakkudes muu hulgas sellega tugevat alternatiivi samuti Tartus riigi sihtasutusena tegutsevale Vanemuisele."
Toimetaja: Mari Peegel