Tähtsad vabariiklased kritiseerisid DeSantise Ukraina-teemalist avaldust

Vabariiklasest senaator Lindsey Graham
Vabariiklasest senaator Lindsey Graham Autor/allikas: SCANPIX/AP/J. Scott Applewhite

Vabariiklasest Florida kuberner Ron DeSantis ütles hiljuti, et Ukraina lõputu abistamine pole USA huvides. Mitmed tähtsad vabariiklastest poliitikud kritiseerisid DeSantise avaldust ja ütlesid, et Ukraina abistamine on USA jaoks väga oluline.

DeSantis ütles vastuseks telekanali Fox News saatejuht Tucker Carlsoni küsimustele, et USA huvides ei ole üha enam sekkuda konflikti Venemaa ja Ukraina vahel. DeSantis kritiseeris ka Joe Bideni administratsiooni suurt rahalist tuge Ukrainale, millel tema sõnul ei ole selget paika pandud vastutust ega defineeritud eesmärke. 

Mõõdukamad vabariiklased mõistsid DeSantise viimased kommentaarid hukka.

"DeSantis eksis ja tundub, et ta on unustanud Ronald Reagani õppetunnid," ütles vabariiklasest poliitik Liz Cheney. 

"See pole territoriaalne vaidlus. Ukraina rahvas võitleb oma vabaduse eest. Vabaduse kaitsmisest keeldumine muudab Ameerika vähem turvalisemaks," lisas Cheney.

Vabariiklasest senaator Lindsey Graham ütles teisipäeval, et ei nõustu samuti DeSantise kommentaaridega. Graham võrdles DeSantist endise Briti peaministri Neville Chamberlainiga, kes tegi pidevalt Adolf Hitlerile järeleandmisi, vahendas The New York Times

DeSantise kommentaare kritiseerisid veel vabariiklastest senaatorid Marco Rubio ja John Cornyn. 

Carlsoni küsimustele vastas teisipäeval ka Nikki Haley. USA endine suursaadik ÜRO-s teatas veebruaris, et kandideerib presidendiks. 

"Ameerika jaoks on palju parem Ukraina võit kui Venemaa võit. Kui Venemaa võidab, pole põhjust arvata, et ta peatub Ukrainas," ütles Haley. 

DeSantis jättis oma viimastes kommentaarides siiski veidi manööverdamise ruumi. Kuberner ei lubanud lõpetada kogu USA abi Ukrainale. Seepärast kritiseerisid DeSantist veel ka Ukraina toetamise vastased. 2014. ja 2015. aastal kritiseeris DeSantis toonast presidenti Barack Obamat. DeSantise sõnul ei toetanud Obama siis piisavalt palju Ukrainat. 

DeSantise viimane avaldus rõõmustas neid konservatiive, kes soovivad, et USA suunaks oma fookuse Euroopast eemale ja keskenduks Hiina vastu võitlemisele. 

"Ameeriklased vajavad välispoliitikat, mis on nende huvides. DeSantis seadis esikohale suurimad ohud Ameerikale, nagu Hiina ja üle piiri sisse tulevad narkootikumid. Kuid ta lükkas tagasi ka wilsonliku radikalismi, mis on meid varem viinud katastroofini ja tooks kaasa katastroofi, kui seda tänapäeval järgida," ütles USA kaitseministeeriumi endine kõrge ametnik Elbridge Colby.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: