Saksamaal toimub esmaspäeval ulatuslik hoiatusstreik

Tühistatud lennud Frankfurti lennujaamas.
Tühistatud lennud Frankfurti lennujaamas. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kai Pfaffenbach

Saksamaal toimub esmaspäeval ühepäevane transporditöötajate hoiatusstreik, mis ähvardab paisata liikluse kogu riigis kaosesse.

Transporditöötajate ametiühingud on kutsunud transporditöötajaid kogu riigis streigiga ühinema ning nõudma, et inflatsioonist räsitud palgad viidaks vastavusse tõusnud elukallidusega.

Streik mõjutab kaug- ja piirkondlikku raudteetransporti, samuti kohalikku ühistransporti mitmel liidumaal ja peaaegu kõiki lennujaamu. Raudtee- ja transpordiliit on kutsunud ligikaudu 50 raudtee ettevõtte kokku 230 000 töötajat streigis osalema. Saksamaa raudteeliiklus seiskub seetõttu peaaegu täielikult.

Deutsche Bahn peatab kaugliikluse. Samuti tühistatakse enamik piirkondlikke ja linnalähironge. Deutsche Bahn peab töötüli ülemääraseks, alusetuks ja tarbetuks ning pöördus raudtee- ja transpordiliidu poole, et see jätkaks läbirääkimisi.

Lisaks raudtee- ja transporditöötajate ametiühingule EVG on streikima kutsunud ka paljude ametiühingute katusorganisatsioon Verdi, mille tegevusvaldkond hõlmab kohalikku ühistransporti. Bussid, trammid ja metroorongid Hesseni, Nordrhein-Westfaleni, Baden-Württembergi, Saksi, Alam-Saksi, Rheinland-Pfalzi ja suures osas Baieri liidumaal peaksid esmaspäeval depoosse jääma.

Verdi streigib ulatuslikult ka Saksamaa lennujaamades – lennujaamade ühenduse ADV andmetel ei saa umbes 380 000 äri- ja erareisijat õhku tõusta. Reisiliiklus peatub Frankfurdi suurimas lennujaamas ja teistes lennujaamades.

Pealegi aeglustasid tehnilised häired pühapäeval Frankfurdis Lufthansa tegevust. Ka lõpetas juba pühapäeval regulaarlennud Müncheni lennujaam, kust toimuvad nüüd vaid erakorralised humanitaarlennud. Samuti piirab streik kaubavedusid merel. Näiteks ei tohi suured laevad Hamburgi sadamasse siseneda. Veel mõjutab see kiirtee ettevõtet, kes vastutab föderaalsete magistraalteede ohutu töötamise eest.

Maanteetööliste streigi tõttu on suletud paljud maanteetunnelid. Verdi soovib hoiatusstreigiga suurendada survet omavalitsustele ja föderaalvalitsusele aegsasti, et esmaspäeval algaks Potsdamis avaliku sektori läbirääkimiste kolmas voor. Kui kõik osalised jõuavad Potsdamis kokkuleppele, ei saa raudteelaste ametiühing EVG enam võimalike edasiste raudteestreikide tarvis Verdiga jõudu ühendada. Sellisel juhul pole aga edasisi streike niikuinii ette näha.

Ametiühingud tahavad omavalitsuste ja liiduvalitsuse kahele ja poolele miljonile töötajale kõrge inflatsiooni tõttu saada 12 kuu jooksul 10,5 protsenti rohkem, igal juhul aga vähemalt 500 eurot rohkem palka. Tööandjad ei soovi miinimumsummat ja pakuvad 27-ne kuu jooksul viis protsenti rohkem palka.

Saksamaa omavalitsusjuhid süüdistavad Verdit ja EVG-d survemeetmetega liialdamises. Omavalitsusjuhid ja tööandjate organisatsioonid ei näe põhjust, miks nii ulatuslik hoiatusstreik välja kuulutada. Omavalitsusjuhtide hinnangul käituvad ametiühingud ebaviisakalt ning irduvad kollektiivlepingukõneluste heast tavast. Omavalitsusjuhid pole ka veendunud, et avalikkus nii ulatusliku streigi, mis hõlmab absoluutselt kõiki transpordiharusid, eesmärgist üldse aru saab.

Saksamaa streik puudutab ka Eestit - tavaliselt toimub esmaspäeviti Tallinnast Frankfurdi suunas kolm lendu, kell 6, kell 13.45 ja kell 18.35. Münchenisse väljub samal päeval lend kell 12.55. Neid lende esmaspäeval ei toimu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: